OKX, Bitcoin Runes pazar payının %50’sinden fazlasını oluşturuyor

 

Kripto para borsası OKX artık Web3 pazarı aracılığıyla günlük Bitcoin Runes işlem hacminin %51,08’ini oluşturuyor.

Analitik platformu Ordinals GeniiData’ya göre, UniSat ve MagicEden gibi diğer platformlardaki rune ticareti faaliyeti Nisan ayından bu yana istikrarlı bir şekilde düşüyor ve pazarın toplam %48,83’ünü oluşturuyor. Neredeyse tüm Bitcoin Runes alım satım faaliyetleri yukarıda adı geçen üç firma ve onların platformları aracılığıyla gerçekleştiriliyor.

 

OKX, Bitcoin Runes pazar payının %50'sinden fazlasını oluşturuyor
Borsalarda Bitcoin Runes’un işlem hacimleri. Kaynak: GeniiData.

 

Runes, Bitcoin yarılanma günü olan 20 Nisan’da başlatılan, Bitcoin ağında değiştirilebilir tokenler çıkarmaya yönelik yeni bir protokoldür. Oluşturulmasının üzerinden bir aydan kısa bir süre geçtikten sonra protokol, 2.287 BTC (143,6 milyon dolar) tutarında şaşırtıcı bir işlem ücreti üretti ve artık geçen yıl icat edilen ordinaller ve BRC-20 tokenlarının yanı sıra Bitcoin DeFi ekosisteminin omurgasını oluşturuyor.

 

Ancak ekosistemde ivme kazanan yalnızca Bitcoin runeleri değil.

 

Kullanıcıların Arbitrum, Merlin ve BNB Smart Chain’de hazırlanmış türevler aracılığıyla Bitcoin’lerinden gelir elde etmelerine olanak tanıyan Omnichain SolvBTC protokolü, Nisan ayındaki lansmanından bu yana toplam 920,62 milyon dolarlık kilitli değer biriktirdi. Protokol şu anda 30.000 katılımcı arasında 12.000’den fazla BTC’ye ev sahipliği yapıyor ve kullanıcıların BTC mevduatlarından yıllık %5 ila %10 getiri sağlıyor.

30 Nisan’da firma, Babylon ile ortaklığın bir parçası olarak kullanıcılarının Bitcoin getirilerini yeniden stake etmeye başlayacağını duyurdu. Babylon protokolü, kullanıcıların boştaki BTC’lerini kendi kendilerine saklamalarına ve temel BTC’yi, hisse kanıtı ağlarındaki işlemleri doğrulamak için kullanma karşılığında ödüller kazanmalarına olanak tanır. Babylon’un kurucu ortağı Fisher Yu, Bitcoin’in yalnızca bir değer deposu olmanın ötesinde, aynı zamanda DeFi için “dinamik ve güvenli bir gelir kaynağı” olmasını umduğunu söyledi.

 

OKX, Bitcoin Runes pazar payının %50'sinden fazlasını oluşturuyor
Babylon, BTC staking protokolünün mekaniğini açıklıyor. Kaynak: Babil

 

Benzer şekilde, Bitcoin akıllı sözleşme geliştiricisi MicroVisionChain, ekosistem geliştiricilerini Bitcoin blockchain varlıkları, merkezi olmayan Bitcoin borsaları, cüzdanlar ve protokoldeki destekleyici BRC-20 varlıkları arasında köprüler kurmaya teşvik etmek için bir Proof of Build modeli sunmayı planlıyor. Teklife göre yerel SPACE tokeninin %65’i geliştiriciler arasında katkılarına göre dağıtılacak. Projenin şu anda 166 milyon dolarlık seyreltilmiş piyasa değeri var.

6 Mayıs’ta Bitcoin blok zincirindeki işlem sayısı 1 milyarı aştı. Bitcoin, 5.603 günlük varlığı boyunca günde ortalama 178.475 işlem gerçekleştirdi. Bu arada, Bitcoin’in en büyük rakibi Ethereum, Temmuz 2015’teki lansmanından bu yana iki milyardan fazla işlem gerçekleştirdi.