OKX Ticari Direktörü Mem-Tokens Fenomenini Anlattı

OKX kripto para borsasının ticari direktörü Lennix Lai, mem-tokens’in son yıllarda neden bu kadar popüler hale geldiğini açıkladı. Lai, 2024 yılında altcoin piyasasında büyüme hızlarıyla şaşırtmaya devam ettiklerini belirtti. Uzmanın söylediğine göre, bu varlıkların, daha teknolojik olarak gelişmiş projelerin varlığına rağmen, en yüksek karlılık oranlarını göstermelerinin birkaç ana nedeni var.

Sosyal Etki ve Topluluk

OKX temsilcisine göre, ana faktör sosyal etki ve topluluktur. Lai, mem-tokens’in topluluk ve etkili kişiler tarafından büyük destek gördüğünü vurguladı. Elon Musk’ın Dogecoin’i aktif olarak desteklemesi, ilgi ve dikkat dalgası yaratıyor. Sosyal medya, mem-tokens’in tanıtımında ve desteklenmesinde anahtar rol oynayarak tokenlere viral bir etki sağlıyor.

Basitlik ve Eğlence

Mem-tokens, geniş bir kullanıcı kitlesine basit ve anlaşılır gelir. Lai’ye göre, bu tokenler mizah ve eğlence ile ilişkilendirilir, bu da onları blok zinciri, ZK-protokolleri veya L2-çözümleri hakkında bilgi sahibi olmayan yeni yatırımcılar için çekici kılar. İnsanlar, basit ve pozitif deneyimler sunan projelere daha kolay dahil olur.

Spekülatif Karakter

Spekülatif karakter de dikkat çeker. Uzmanın belirttiği gibi, insanlar mem-tokens ile büyük kazanç hikayelerine ilgi duyar. Bu tokenler, hızla zengin olma fırsatları sunar. Yüksek volatilite, kısa vadeli fiyat dalgalanmalarından kar elde etmeyi amaçlayan tüccarları çeker.

Rakiplerin Sorunları

Lai’ye göre, rakiplerin sorunları da önemli bir rol oynar. “Gerçek şu ki, L2-çözümleri, ZK-protokolleri, metaverse ve AI-kripto paraları karmaşıktır. Düzenleyici organlarla sorunları çözmek, teknik konuları halletmek vb. gerekir. Çoğu zaman, bu tür startup’ların tokenleri daha yavaş değer kazanır veya hatta düşer çünkü başarıları uzun vadeli entegrasyon ve benimsemeye bağlıdır. Mem-kripto paraları ise düşük taban etkisiyle yükselir,” diye belirtti uzman.

Gelecek Beklentileri

Lai, kripto para piyasası geliştikçe yatırımcıların daha seçici ve dikkatli hale geldiğini düşünüyor. Mem-tokens bu paradigmanın dışında kalıyor. Bu nedenle, şu anda “altın çağlarını” yaşıyorlar.