Özbekistan Düzenleyici Kurumu Hamster Kombat Oyununu Yasakladığına Dair Bilgiyi Yalanladı

Özbekistan düzenleyici kurumu, Hamster Kombat oyununun yasal statüsünü açıkladı. Ajans, uygulamanın ülkede yasaklandığına dair bilgileri yalanladı. Oyunda kullanılan jetonlar kripto varlık olmadığı için NAPP’nin yetki alanına girmiyor.

Özbekistan Ulusal Gelecek Projeleri Ajansı (bundan sonra NAPP), ülke vatandaşlarının Hamster Kombat tıklama oyununu oynamasını yasaklamadı. Düzenleyici kurum, Telegram uygulamasının yasal statüsünü açıkladı ve gelecekte jetonların çekilmesi riskleri konusunda uyardı. 

Daha önce bazı medya organlarında, tıklama oyunu katılımcılarının hapse atılacağı bilgisi yer almıştı. Oyuncuların jetonları kripto para borsasına çekmeye çalışmaları durumunda hapse girebilecekleri bildirilmişti. Belirtmek gerekir ki, projenin henüz kendi jetonu yok. 

NAPP’nin açıklamasında, Hamster Kombat’ın kripto para kazanımına odaklanan tipik bir Play-to-Earn oyunu olmadığı vurgulandı. Uygulamada kullanılan jetonların bir teminatı veya gerçek bir değeri yoktur, diye belirtti ajans. 

Özbekistan yasalarına atıfta bulunan düzenleyici kurumun açıklamasına göre, kripto varlık, blok zinciri üzerinde değer taşıyan ve sahibi olan dijital kayıtların toplamıdır. “Hamster Kombat oyununda biriken jetonlar bu tanıma uymuyor çünkü blok zinciri bulunmuyor. Dolayısıyla bu hesap birimleri kripto varlık değildir,” dedi NAPP. Ajans, gelecekte uygulama içindeki jetonların blok zincirine geçebileceğini ve kripto varlık olabileceğini belirtti. Bu durumda, jetonlar sadece ulusal hizmet sağlayıcılar aracılığıyla alınıp satılabilir. 

Hamster Kombat oyunundaki hesap birimlerinin blok zinciri olmadığı sürece, dolaşımlarının düzenlenmesi ajansın yetki alanına girmez,” diye açıklama yaptı NAPP. 

Bu nedenle, Özbekistan düzenleyici kurumu, Hamster Kombat oyuncuları için herhangi bir kısıtlama getirmemiştir. Ancak bu kural, uygulama geliştiricileri kendi jetonlarını çıkarana kadar geçerlidir. Hatırlatmak gerekirse, Incrypted editörleri, Hamster Kombat oyununun oluşturulması ve güvenliği ile geliştiricilerin Rus şirketiyle bağlantısı konusunda bir dizi soruya yanıt vermeye çalıştı.