Pavel Durov, Telegram Stars’ı Duyurdu

Telegram’un kurucusu Pavel Durov, mesajlaşma uygulamasının ekosistemine ait iç para biriminin başlatıldığını açıkladı.

Bugün büyük bir gün, Telegram Stars’ı başlatıyoruz — mini uygulamalarda dijital hizmetler için ödeme yapmanın bir yolu,” diye belirtti.

Durov’a göre, “eski usul uygulamaların” aksine, Notcoin gibi mini uygulamalar kurulum gerektirmez ve popüler mesajlaşma uygulamasının “sosyal doğası” sayesinde kullanıcı tabanını hızla artırabilir.

Telegram Stars sayesinde, mini uygulamalar dijital hizmetler için ödemeleri en basit ödeme yöntemleri — Android ve iOS’taki oyun içi satın almalar — kullanarak kabul edebilir,” diye vurguladı.

Geliştiriciler, TON kullanarak Fragment platformu üzerinden Stars’ı çekebilirler. Ayrıca, uygulamalarını Telegram’da indirimli şartlarla tanıtmak için bu para birimini kullanma imkanına sahipler.

Apple ve Google, kullanıcıların Stars satın almaları sırasında %30 komisyon alıyor. Ancak Telegram, Telegram Stars ile satın alınan reklamları sübvanse edecek. Böylece, geliştiriciler Stars’ı uygulamalarını tanıtmak için yeniden yatırırlarsa, toplam komisyon neredeyse %0 olacak! Sonuç olarak, Telegram’da uygulama başlatmak, geleneksel mobil uygulamalar oluşturmaktan ekonomik olarak daha avantajlı hale geliyor,” dedi Durov.

Geliştiriciler, gelecekteki güncellemelerin Stars’a ek işlevsellik kazandıracağını — örneğin, içerik oluşturuculara hediyeler göndermek gibi — belirttiler.

Durov, Nisan ayında Token2049 konferansında Telegram’da kripto para ile dijital ürünler satın alma imkanını duyurmuştu. Satıcılara %70 gelir vaat etmişti. Ayrıca, mesajlaşma uygulaması, içerik oluşturuculara dijital varlıklarla bahşiş gönderme olanağı sundu.

Telegram’un kurucusu daha önce kendisine iki hafta önce hediye edilen 1 milyar NOT’un değerinin dört kat arttığını ve 6 milyon dolardan 24 milyon dolara çıktığını açıklamıştı.