Podmoskovya Mahkemesi 2718 Bitcoin Rüşvet Davasını Görmeye Başlıyor

 

Rusya Yüksek Mahkemesi, Başsavcılık talebi üzerine yetki alanını değiştirdi. Başsavcılık, uzun süre Moskova Soruşturma Komitesi’nde çalışan sanık müfettiş Marat Tambiyev’in Moskova’daki yargı sistemiyle bağlantılar kurduğunu öne sürdü. Savunmanın bunun sadece bir varsayım olduğu yönündeki argümanlarına rağmen, dava Podmoskovya mahkemesine gönderildi.

Marat Tambiyev, hacker grubu üyesi Mark Bergman’dan $1,5 milyon ve 2718 bitcoin (7,3 milyar ruble) rüşvet almakla suçlanıyor. Yardımcısı Kristina Lyahovenko ise görevini kötüye kullanmak ve rüşvet almakla suçlanıyor.

Soruşturma makamlarına göre, Binbaşı Tambiyev, şu anda aranan yardımcısı Dmitriy Gubin ve müfettiş Kristina Lyahovenko ile bitcoinlerin bir kısmını paylaştı.

Gözaltında bulunan Marat Tambiyev, suçlamaları reddediyor, kripto parayı almadığını ve hacker grubunun avukatı Roman Meyer’in müvekkillerinin parasını kendisinin zimmetine geçirdiğini iddia ediyor.

2023 yılında tutuklanan Kristina Lyahovenko da rüşvet alma ve görevini kötüye kullanma suçlamalarını reddediyor.

Balaşikha Şehir Mahkemesi, davayı Haziran 2024’te incelemeye başlayacak ve duruşmaların kapalı oturumda yapılması bekleniyor.

Daha önce Telegram kanalı “Mendeleevshina”, çöken BTC-e (Wex) kripto para borsasının ortak sahibi Alexander Klimenko’nun $3 milyon kefaletle serbest bırakıldığını bildirmişti.