Proje Worldcoin, Alchemy ile Ortaklık Kurdu

Worldcoin, insanların veri doğrulamasını yapan bir girişim olan Worldcoin’in yöneticileri, Web3 altyapı platformu Alchemy ile ortaklık kurduklarını duyurdu. Bu, World Chain blockchain’in önümüzdeki haftalarda piyasaya sürülmesinin hemen öncesinde gerçekleşti. Proje yaratıcıları, bazı ürünler üzerinde birlikte çalışacaklarını belirttiler.

 

Alchemy ile yapılan ortaklık sayesinde, World Chain mimarları, Web3 geliştiricileri için temel API’ler, indeksleme çözümleri ve merkezi olmayan uygulamalarla çalışmak için hayati öneme sahip araçlar da dahil olmak üzere bir platforma erişim sağlayacaklar,” denildi resmi açıklamada. Tools for Humanity’nin Protokol Departmanı Başkanı Stephen Smith, The Block’a verdiği demeçte, “Alchemy’nin sunduğu işlevsellik, sektörde bilinen en kapsamlı olanlardan biri olarak değerlendirilebilir” dedi.

 

Worldcoin projesi, OpenAI Başkanı Sam Altman tarafından kurulan Tools for Humanity tarafından geliştiriliyor ve tanıtılıyor. Kendisine organizasyonun CEO’su olarak görev yapan Alex Blania yardım ediyor.

Nisan ayında Worldcoin Vakfı, World Chain adlı yeni bir ikinci katman (Layer 2) blockchain’in piyasaya sürüleceğini duyurdu. Bu blockchain, Worldcoin projesini daha verimli hale getirmek için geliştirildi ve göz küresi taraması yoluyla kimliklerini kanıtlamak isteyen insanlara World ID tahsis ediyor. Şu anda yaklaşık 6 milyon kişi kayıtlı durumda.

World Chain, Optimism, Coinbase ve Ethereum ekosisteminin daha geniş bir parçası olan Super Chain ile birlikte çalışacak. “Worldcoin’in düzenli olarak OP Mainnet’in mevcut blok alanının %50’sinden fazlasını kapladığı OP Mainnet’ten geçişi beklerken, World Chain aynı zamanda World ID ve World App için yeni bir ev olacak,” denildi şirketten.

Alchemy’yi yöneten Noam Gurwitz, şirketinin Worldcoin ile güçlerini birleştirmesinin, daha geniş bir amacı olduğunu, yani ağa daha fazla kullanıcı çekmek olduğunu söyledi. Ona göre, blockchain uygulamalarını ölçeklemenin ve daha fazla blok alanı elde etmenin kilit yolu, “altyapının anahtar bir unsuru olarak kabul edilen birleşmelerin kullanılmasıdır.”