QCP Capital analistleri bu haftanın önemli olaylarını anlatıyor

 

QCP Capital araştırmacıları piyasa analizlerini yayınladılar. Bu haftanın kripto para sektörünün geleceği açısından çok önemli olmasını bekliyorlar. Onlara göre pek çok şey ABD ekonomisinin durumuna ilişkin verilerin yayınlanmasına bağlı olacak. Analistler, piyasanın bu hafta için planlanan çeşitli makro olayların temellerine tepki vermesi nedeniyle Bitcoin (BTC) fiyat hareketinin değişebileceğine inanıyor.

14 Mayıs’ta ABD Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verilerinin açıklanacağını, Fed Başkanı Jerome Powell’ın da bir konuşma yapacağını hatırlattılar. Ertesi gün Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) rakamları açıklanacak. Son olarak 15 Mayıs’ta Nisan ayında alınan işsizlik maaşı başvurularının sayısı belli olacak. Araştırmacılara göre, BTC fiyatının geçen haftanın en düşük seviyelerinden güçlü bir toparlanma gösterdiği göz önüne alındığında, 60.000 dolar güçlü bir destek seviyesi gibi görünüyor. Odanko, olumsuz haberlerin bu seviyenin altına düşmesine neden olabilir.

Uzmanlar, Bitcoin’in spot piyasadaki kayıplarının çoğunu hızla telafi ettiğini vurguladı. Geçen hafta BTC fiyatlarındaki düşüş, Fed’in “agresif yorumlarının” arka planında meydana geldi. Analistler, ne olursa olsun piyasa yapısının hala yükseliş eğiliminde olduğuna dair güvence verdi. Uzmanlar, “Spot konsolidasyona devam ediyor ve Federal Reserve’den daha fazla netlik bekliyoruz” diye vurguladı.

Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve işsizlik başvuruları, ABD ekonomisinin sağlığını yansıtan ve önemli ölçüde etkileyen önemli ekonomik göstergelerdir. Bu faktörlerin önemi anahtar olabilir.

ÜFE ve TÜFE’deki artış, üretim maliyetlerinde ve tüketici fiyatlarında artışlara neden olabilir, bu da tüketici gelirleri üzerinde baskı oluşturabilir ve satın alma güçlerini azaltabilir. Yüksek işsizlik başvuruları işgücü piyasasındaki sorunlara işaret ediyor. ABD hükümeti ve Merkez Bankası genellikle bu göstergelere dikkat ediyor ve sonuçlarına göre ekonomiyi istikrara kavuşturacak önlemler alıyor.