Rarimo’dan Worldcoin Alternatifi: RariMe Hizmete Sunuldu

Perşembe günü başlatılan RariMe uygulaması, Worldcoin doğrulama sürecine alternatif sunmayı amaçlıyor. RariMe ekibi daha önce Vladimir Putin’in Rusya seçimlerindeki zaferinin meşruiyeti hakkında blockchain kullanarak anonim bir referandum düzenlemişti.

Şirket, RariMe adlı uygulamasını, kullanıcıların kimliklerini açıklamadan benzersiz olduklarını kanıtlamalarını sağlayan, sıfır bilgi ispatı (ZK) pasaportları oluşturan bir rakip olarak tanıttı.

Worldcoin’den Farklılıklar

Worldcoin, kullanıcıların kimlik doğrulaması için göz kürelerini tarayan küreler kullanırken, Rarimo kullanıcılarını doğrulamak için akıllı telefonlarla pasaport taramaları kullanır. Kimlik doğrulama platformları genellikle üçüncü tarafça onaylanmış kimlik bilgilerine sahip olur, ancak ZK teknolojisi, kimlik doğrulama sırasında kişisel bilgilerin iletilmemesini garanti eder.

Yeni Kullanım Alanları

Rarilabs sağlayıcısının direktörü Kitty Horlick, “Bir merkezi olmayan uygulama (Dapp), insanlık kanıtıyla bir şeyler açabildiği gibi, şimdi vatandaşlık veya yaş kanıtı ile de aynı şeyi yapabilir ve sadece doğrulama talep edebilir,” dedi.

Rarimo, bu yılın başlarında Vladimir Putin’in Rusya seçimlerindeki zaferinin meşruiyeti hakkında blockchain kullanarak anonim bir referandum düzenleyen teknik ekipti.

İlk demo kullanımında, Rarimo belirli ülkelerin vatandaşlarına programlanabilir airdroplar dağıtmak için pasaport ZK’lerini kullanacak.

Gizlilik ve Anonimlik

Rarilabs hizmet sağlayıcısının kurucu ortağı Lasha Antadze, “Gizlilik politikası özgürlüktür ve artık çevrimiçi ortamda mevcut değil,” dedi. “RariMe bu durumu değiştirmeyi hedefliyor. Kullanıcıların Web3’te gerçekten anonim bir şekilde etkileşimde bulunurken gizli kalmalarını sağlayacak.”