Ripple, SEC’den Ceza Miktarını 10 Milyon Dolara Düşürmesini Talep Etti

Ripple Labs, SEC tarafından talep edilen 2 milyar dolarlık cezanın 10 milyon dolara düşürülmesini talep eden bir mektup gönderdi. Şirket, bu talebini regülatör ile Terraform Labs (TFL) arasındaki anlaşmayı gerekçe göstererek savundu.

12 Haziran’da TFL, 4,47 milyar dolar ödemeyi kabul etti. Mahkeme, 3,58 milyar dolar tazminat, 420 milyon dolar sivil ceza ve TFL’nin kurucu ortağı Do Kwon’un halka açık firmalarda yönetici pozisyonlarına gelmesini yasaklayan anlaşmayı onayladı. Kişisel olarak Do Kwon, “şirketin mal varlığının mağdur yatırımcılara dağıtılması” için 204 milyon dolar katkıda bulunacak.

Ripple’a göre, Terraform Labs için belirlenen sivil ceza, “davacının 33 milyar dolarlık brüt satış hacminin yaklaşık %1,27’sine tekabül ediyor.” Diğer davalarda ise SEC, “davacının brüt [satış hacminin] %0,6 ile %1,8 arasında değişen oranlarda cezalar” uygulamıştır.

SEC, Ripple’dan 2 milyar dolar ceza ödemesini talep ediyor. Şirketin avukatları, bu miktarın “belirtilen aralığı önemli ölçüde aştığını” ve davada dolandırıcılık veya yatırımcıların büyük kayıpları gibi suçlamaların olmadığını ifade etti.

“SEC’nin Terraform için talep ettiği sivil ceza, [Ripple] davasında talep edilen cezanın mantıksızlığını göstermektedir,” diyen avukatlar, bu nedenle cezanın düşürülmesini talep etti.

Mayıs ayında şirketin cezayı 10 milyon dolara düşürme talebine SEC, önerilen ceza miktarını “tokat” olarak nitelendirerek yanıt verdi.

TFL’ye verilen cezayı yorumlayan Ripple’ın baş avukatı Stuart Alderoty, SEC’nin eylemlerine basının ilgisini çekmeye çalıştığını belirtti. “SEC, iyi kurallar peşinde koşmaktan ziyade manşet peşinde koşan bir gösteri düzenleyiciye dönüştü,” diye yazdı Alderoty.

Ripple ve XRP Kripto Parası Nedir?

Aralık 2020’de SEC, Ripple’a karşı dava açarak şirketi, yaklaşık 1,3 milyar dolarlık XRP’yi kayıtsız menkul kıymetler olarak satmakla suçladı. CEO Brad Garlinghouse ve kurucu ortak Chris Larsen de davada sanık olarak yer aldı.

Temmuz 2023’te Yargıç Analisa Torres, Ripple lehine karar verdi. Programatik satışlar ve diğer token dağıtımlarının yatırım sözleşmesi teklifi ve satışı olmadığına hükmetti. Ancak karara göre, büyük oyunculara yapılan token satışları ABD menkul kıymet yasalarını ihlal ediyordu.

Ekim ayında SEC, Garlinghouse ve Larsen’a karşı olan suçlamaları geri çekti.

XRP’nin kurumsal satışlarına ilişkin dava hala devam ediyor. Şubat 2024’te bölge mahkemesi, Ripple’ın mali performans bilgilerini ve büyük yatırımcılara yapılan token satışlarını sunması yönünde SEC’nin talebini kabul etti.

Hatırlatmak gerekirse, Şubat ayında Ripple’a karşı menkul kıymet yasalarını ihlal suçlamasıyla güncellenmiş toplu dava açıldı.