Robert Kiyosaki doların çöküşünü öngördü ve bir kez daha Bitcoin’i hatırlattı

 

Zengin Baba Yoksul Baba kitabının çok satan yazarı ve girişimci Robert Kiyosaki, Bitcoin, altın ve gümüşe yatırım yapmanın neden acil olduğunu açıkladı.

Ona göre, Güney Afrika’dayken, BRICS grubu tarafından altın destekli bir stablecoin’in yakında piyasaya sürüleceğine dair birçok söylentiyi bir kez daha duydu.

Derneğe üye ülkeler olan Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika böyle bir fırsatı ilk kez 2019 yılında duyurmuştu.

Kiyosaki, Mayıs 2023’te, uluslararası bir kuruluşun dijital para biriminin ortaya çıktığı belirli tarihe atıfta bulunarak doların çökeceğini ve Bitcoin’in 120.000 dolara ulaşacağını tahmin etmişti.

Girişimci bu sefer şöyle yazdı: “BRICS kripto altını trilyonlarca sahte paraya dönüşürse, ABD kağıt dolarları eve geri döner, bu da hiperenflasyona neden olur ve sonuçta ABD para birimini yok eder.”

Tasarrufları çöküşten korumak için Kiyosaki, ilk kripto para birimine ve değerli metallere yatırım yapma yönündeki geleneksel çağrıyı tekrarladı.

Yorumculardan biri onun tahminine katılıyordu ancak sürecin “yaklaşık beş yıl” kadar yavaş olacağını ve ardından doların “aniden ve bir anda” çökeceğini öne sürdü.

Başka bir kullanıcı Amerikan para sisteminin çöküşünün kaçınılmaz olduğu konusunda hemfikirdi ve bunun daha uzun vadede, örneğin 10 yıl içinde gerçekleşebileceğini kabul etti.

“BRICS altın kripto para biriminin önümüzdeki beş yıl içinde küresel finansal manzarayı değiştireceği fikri mantıklı. Para sistemindeki değişiklikler genellikle, sonuçlarının aniden ve yoğun bir şekilde hissedildiği bir taşma noktasına ulaşmadan önce kademeli olarak gerçekleşir” dedi panelist Angelique.

Kiyosaki’nin Mart ayında Bitcoin’e olan “sevgisinin” ana nedenini açıkladığını hatırlayalım. Ancak daha sonra ilk kripto para biriminin bir dolandırıcılığa dönüşebileceğini ve sıfıra düşebileceğini itiraf etti.

Bununla birlikte, dijital altın fiyatlarının 2030 yılına kadar 2,3 milyon dolara çıkacağını öne sürerek ARK Invest analistlerinin öngörüsünü doğruladı.