Samourai Wallet’in Kurucu Ortağı Kefaletle Serbest Bırakıldı

William “TDev” Hill, $1 milyon kefaletle serbest bırakıldı. Kendisi ve Keonn Rodriguez, kara para aklama suçlamalarını reddediyor. Dava, 9-10 Temmuz 2024’te başlayacak.

Mikser özellikli kripto cüzdanı Samourai Wallet’in kurucu ortağı William Lonergan Hill, diğer adıyla TDev, kefaletle serbest bırakıldı. Daha önce kara para aklama suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Hill’in yargıç Sarah Netburn’e yazdığı mektuba göre, kefalet miktarı $1 milyon olarak belirlendi. Bu kefalet, toplam değeri $3 milyon olan çeşitli varlıklarla güvence altına alındı. Hill ve meslektaşı Keonn Rodriguez, kendilerini suçsuz buluyor ve Adalet Bakanlığı’nın suçlamalarını reddetmeyi planlıyor. Duruşmanın başlangıç tarihi 9-10 Temmuz 2024 olarak belirlendi.

ABD yetkilileri, Nisan 2024’te Hill ve Rodriguez’e suçlamalarda bulundu. Onlara, yasa dışı yollardan elde edilen fonları aklama suçlaması yöneltiliyor.

Adalet Bakanlığı’na göre, Samourai Wallet, Silk Road ve Hydra Market gibi darknet platformlarından elde edilen $100 milyonun üzerinde kripto varlığının aklanmasına yardımcı oldu.

Hill, Portekiz’den ABD’ye iade edilmişti. Şu anda ABD’de bulunuyor ancak eşi ve çocuklarının yanına yurtdışına çıkma hakkını talep ediyor. Bu durumda, kefalet miktarı $4,4 milyon’a çıkacak.

Mektupta, bunun Hill ailesinin “tüm” varlıkları olduğu vurgulanıyor. Bu şekilde, avukat aileyi, Hill’in kaçmayı planlamadığı konusunda ikna etmeye çalıştı.

Bu, ABD Adalet Bakanlığı’nın kripto mikserler ve benzer hizmetlerin kurucularına karşı açtığı ilk dava değil. Bu kategorideki en bilinen davalardan biri Tornado Cash’in kurucu ortaklarına karşı açılmıştı.

Hatırlanacağı üzere, mahkeme ortaklarından biri olan Alexey Pertsev’i 64 ay hapis cezasına çarptırmıştı. Davanın diğer sanığı Roman Storm ise hala duruşmayı bekliyor.