Sanık 20 yıla kadar hapisle karşı karşıya

 

TJ Stone olarak da bilinen Thomas John Sfraga, Brooklyn’deki (ABD) federal mahkemede dolandırıcılık suçlamalarını kabul etti. Kendisine yöneltilen suçlamalar kripto para birimleriyle ilgili.

ABD Adalet Bakanlığı’na (DOJ) göre Sfraga’nın yatırımcılara 3 ayda %60’a varan kâr sözü verdiği iddia ediliyor. Aynı zamanda dijital varlıkların cüzdanına gönderilmesini istedi. Ödeme yapmak yerine, paranın bir kısmını aldatmacasının önceki kurbanlarına ödeme yapmak için kullanarak başkalarının fonlarını zimmetine geçirdi. Böylece dolandırıcı standart bir Ponzi şeması uyguladı. Şimdi 20 yıla kadar hapis ve 1,33 milyon dolar tazminatla karşı karşıya.

ABD’li Başsavcı Breon Peace yaptığı açıklamada, “Sfraga, birikimlerinden 1,3 milyon dolardan fazla para kazanmak için yıllarca arkadaşlarına, komşularına ve yatırımcılara küstahça yalan söyledi” dedi. Dolandırıcının emlak geliştirme, medya ilişkileri, podcasting ve kripto para birimleri konularında deneyimi var. New York’ta blockchain ve kriptografi teknolojilerine adanmış çeşitli etkinliklere ev sahipliği yaptığına ve bu etkinliklere katıldığına dair kanıtlar var.

Sfraga ayrıca Vandelay Contracting Corp’un da sahibi olduğunu iddia etti. ve Build Strong Homes LLC. Adalet Bakanlığı’nın belirttiği gibi, Seinfeld’in ev sahibi George Costanza, hayali Vandelay Industries şirketinin temsilcileriyle röportaj yaptığını iddia ediyor. Suçlu, çok sayıda yatırımcıyı var olmayan inşaat projelerini finanse etmeye ikna etti.

Sfraga Aralık 2023’te tutuklandı. Daha sonra Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) özel bir ajanı, dolandırıcının kripto para stakingiyle ilgili bir suç planına karıştığını kaydetti. Başlangıçta mağdurlara, insanların kripto para havuzları satın almak için sanal cüzdanlar oluşturabileceklerini söylediği bildirildi. “Stake etmenin minimum riskle veya hiç risk olmadan önemli karlar getirdiğini” garanti etti.