Şard’ın Başkanı, Meme Tokenlarının Başarısını Açıkladı

Şard şirketinin soruşturma direktörü Grigory Osipov, 2024 yılında altcoin piyasasında en iyi performans gösteren tokenlerin neden meme tokenları olduğunu açıkladı. Osipov, bu tokenlerin fiyatlarındaki en büyük artışın sosyo-kültürel, psikolojik ve hatta teknik faktörlerle açıklanabileceğini vurguladı.

Sosyo-Kültürel ve Psikolojik Faktörler

Uzman, bu tokenlerin popüler memler üzerine kurulu olduğunu ve başlangıçta zaten oluşmuş bir topluluğun desteğine dayandığını belirtti. Grigory, bu toplulukların genellikle kripto para konularına derinlemesine dalmış kullanıcılarla dolu olduğunu ve bu kişilerin paralarının başlangıçtaki fiyat artışının temelini oluşturduğunu açıkladı. Ayrıca, bazı meme tokenlarının Donald Trump gibi ünlülerin desteğine sahip olduğunu söyledi. Örneğin, Trump’ın MAGA tokeni Ocak ayında $0.2 değerindeyken Haziran ayında $17’ye yükseldi.

Teknik Faktörler ve Yatırımcı Davranışları

Osipov’a göre, meme kripto paraların fiyatındaki hızlı artış, bu varlıkların doğası gereği spekülatif olmasından kaynaklanıyor. “İnsanlar, bu yüksek spekülatif varlıklar üzerinde çok para kazanma şansının olduğunu, ancak her şeyi kaybetme riskinin de bulunduğunu anlıyor. Ne kadar erken girilirse, damping öncesi çıkma olasılığı o kadar yüksek olur. Her meme tokeninin grafiği her zaman ani bir yükseliş ve ardından aşağı doğru kayma veya ani bir çöküş ile karakterize edilir. Kripto para ilk piyasaya çıktığında, yatırımcılar hızlı kâr elde etme fırsatını kaçırmaktan korkar ve paralarını riske atarlar, hatta küçük miktarlarla bile olsa,” diye açıkladı uzman.

Teknik Gereksinimler

Osipov ayrıca, meme tokenlarının oluşturulması ve piyasaya sürülmesinin önemli teknik kaynaklar gerektirmediğini, bu durumun yeni varlıkların ortaya çıkmasını kolaylaştırdığını vurguladı. Bazılarının, BOME veya WIF gibi, popüler borsalarda hızlıca listelendiğini ve geniş bir kitleye ulaştığını hatırlattı.

Bu nedenle, meme tokenlarının fiyatındaki patlayıcı artış, topluluklar tarafından desteklenmeleri, insanların detaylara girmeden hızlı para kazanma arzusu ve ortaya çıktıktan sonra hızlı bir şekilde büyüyeceğine olan inançları ile açıklanabilir,” diye özetledi uzman. Böylece, bu büyüme, meme kripto paralarını geniş bir kitle için çekici kılan kültürel, psikolojik, pazarlama ve teknik faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklanıyor.