SEC Başkanı: Yatırımcıların dijital varlıklar hakkında bilgisi yok

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, yatırımcıların kripto varlıkları hakkında daha fazla bilgi alması gerektiğini söyledi. Şu anda sektörde sektörün doğasını açıklayacak açık bir veri eksikliği bulunduğunu söyledi.
Departman başkanı, “Wells bildirimlerinin” kripto şirketlerine son dağıtımının ayrıntılarına giremeyeceğini söyledi. Özellikle Gensler, çevrimiçi komisyoncu Robinhood’a karşı olası bir dava hakkında yorum yapmayı reddetti.
Komisyon Başkanı, birçok tokenın ABD yasalarına göre menkul kıymet olduğuna inanıyor. Gensler, SEC’in şirketleri mevcut çalışma kurallarına uymaya zorlamaya çalıştığını söyledi.

Aynı zamanda ajansın başkanı, yatırımcıların dijital varlıklarla ilgili yeterli bilgi almadığından emin.

Gensler ayrıca Ethereum’un bir menkul kıymet olup olmadığı sorusuna doğrudan yanıt vermekten de kaçındı. Bunun yerine Komisyon Başkanı bir kez daha piyasa katılımcılarına yeterli bilgi verilmediğinden bahsetti.

“Sadece benim için asıl sorunun Amerikalı yatırımcıların korunmasının nasıl sağlanacağı olduğunu söyleyebilirim. SEC başkanı, “Şu anda istedikleri veya ihtiyaç duydukları bilgiyi alamıyorlar ve bu oldukça merkezileşmiş piyasanın merkezindeki aracılar rutin olarak çatışıyor ve New York Menkul Kıymetler Borsası’nın yapmasına asla izin vermeyeceğimiz şeyler yapıyor” dedi.

Aynı zamanda Gary Gensler, departmanın Ethereum’a dayalı spot ETF’ler başlatma olasılığını düşündüğünü doğruladı. Ajansın başkanı, yeni varlık sınıfının onaylanmasının zamanlaması ve olasılığı hakkında ayrıntılı bilgi vermedi.

Daha önce SEC’in Invesco ve Galaxy Digital’in Ethereum-ETF kararını bir kez daha ertelediği biliniyordu. Bu ürün için son başvuru tarihi 5 Temmuz 2024’tür.