SEC, MetaMask ve Broker Suçlamaları Nedeniyle ConsenSys’e Dava Açtı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ethereum yazılım sağlayıcısı ConsenSys’e MetaMask hizmeti nedeniyle dava açtı. SEC, bu cüzdan aracının kayıtsız bir broker olduğunu ve “menkul kıymetlerin teklif ve satışını gerçekleştirdiğini” iddia ediyor.

MetaMask ve Kayıtsız Menkul Kıymet Programı

SEC, MetaMask’ın staking hizmeti aracılığıyla da kayıtsız bir menkul kıymet programı sunduğunu belirtti. Bu iddialar, New York Doğu Bölge Mahkemesi’ne sunulan belgelerde yer aldı.

SEC’in İddiaları

Dava dosyasında SEC, MetaMask’ın Lido ve Rocket Pool hisse yerleştirme hizmetlerini yatırım sözleşmeleri olarak sunduğunu, yani bunların da kayıtsız menkul kıymetler olduğunu iddia etti. “Consensys, 250 milyon dolardan fazla komisyon topladı,” dedi SEC.

Önceki Soruşturma ve Yeni Gelişmeler

ConsenSys’in Ethereum ile ilgili şirket hakkındaki soruşturmanın sona erdiğini duyurmasından sadece birkaç hafta sonra, Cuma günü dava açıldı. SEC tarafından gönderilen iki mektuba atıfta bulunarak, düzenleyicinin şirkete yönelik soruşturmayı sonlandırdığı belirtilmişti.

18 Haziran’da gönderilen mektuplarda, SEC’in diğer sorunlarla ilgili zorlayıcı önlemler alabileceği konusunda uyarılar yer aldı. Ancak, bu mektuplarda MetaMask’tan bahsedilmedi.