Solana fiyatı %5,46 artışla 149 dolara yükseldi: perde arkasında neler oldu

 

Solana (SOL) blockchaini, karlılık açısından ilk kez Ethereum ağını geride bıraktı ve bu da SOL değerinde keskin bir artışa yol açtı. Ağ analisti Dan Smith, geçtiğimiz günlerde X’te yaptığı paylaşımda bu önemli gelişmeye dikkat çekti. Solana’nın ekonomik değerinin 2,2 milyon doları aştığını kaydetti. Karşılaştırıldığında Ethereum’un ekonomik değeri 1,98 milyon dolar civarında.

12 Mayıs’ta Solana, tek bir günde ilk kez Ethereum’dan daha fazla toplam ekonomik değer üretti.

Ethereum’un ekonomik değeri Şubat ayının sonunda 40 milyon dolara ulaştı ancak bir düşüş yaşadı ve sonunda Nisan ayında 10 milyon ila 15 milyon dolar arasında sabitlendi. 12 Mayıs itibarıyla bu miktar 2 milyon doların biraz altına düşmüştü.

Buna karşılık Solana’nın ekonomik değeri başlangıçta Ethereum’unkinden önemli ölçüde düşüktü ve maliyeti yaklaşık 1 milyon dolardı. Ancak Mart ayı boyunca istikrarlı bir büyüme gösterdi ve gözlemlenen dönemin sonunda Ethereum’u geride bırakarak 12 Mayıs’ta yaklaşık 2,25 milyon dolarla kapandı.

Kripto endüstrisi bu olaylara çeşitli fikirlerle yanıt verdi. Scroll ZKP’den Togrul Maharramov, Ethereum MEV’in nispeten istikrarlı kaldığını kaydetti. Ancak EIP-4844’ün uygulanmasından sonra işlem ücretleri düştü ve bu da Ethereum’un ekonomik değerini etkiledi.

Solana, kârlılık açısından Ethereum ana zincirini geride bırakmış olsa da analistler, Ethereum’un çeşitli katman 2 ağlarında yakıt olarak rolünü hesaba katmadığını savunuyor.

Özellikle Solana için bu tarihi dönüm noktasına ilişkin haberler SOL’un piyasa değerini etkiledi. Solana son 24 saattir düşüş eğiliminde. Ancak son birkaç saatte hızlı ve dikkate değer kazançlar kaydedildi ve gün içi en yüksek seviyesi olan 149,15 dolara ulaştı. SOL’un daha önce 141,42 $ gibi düşük bir seviyede işlem gördüğü göz önüne alındığında, gidişat %5,46’lık bir kazancı temsil ediyor.