Solana, teşekürler memcoin çılgınlığı için! En son ATH sahipleri için ne anlama geliyor?

Memecoin çılgınlığı, çok sayıda perakende yatırımcıyı Solana’ya [SOL] getirmeye devam ediyor, bu da işlem sayısının ve dolayısıyla komisyon gelirinin hızla artmasına neden oluyor.

Memecoin’ler Solana’ya giderek daha fazla gelir getiriyor

AMBCrypto’nun Token Terminali verilerinin analizine göre akıllı sözleşme ağı, hafta boyunca 20,14 milyon dolar ücret topladı; bu, Ethereum’dan (ETH) sonra ikinci en yüksek toplam oldu.

Bu aynı zamanda pazarın %10,75’i ile Solana’nın bugüne kadarki en yüksek haftalık tahsilatına da işaret etti.
AMBCrypto verileri daha ayrıntılı bir şekilde analiz etti ve Solana’nın günlük pazar payının bir hafta içinde istikrarlı bir şekilde %9’dan %12’nin üzerine çıktığını fark etti.

Zincir analisti David Alexander II, Solana’nın tarihsel olarak günlük toplam ücretlerin %1’inden daha azını kaydettiği göz önüne alındığında, bunu “ağ ücreti yakalamada önemli bir değişiklik” olarak nitelendirdi.

Yeni memecoin lansmanlarının teşvik ettiği geri dönüş, ağı test etti. Bu tür tokenlara olan ilgileriyle bilinen perakende tüccarlar, Slerf [SLERF], BOOK OF MEME [BOME] ve daha pek çok kripto paranın peşinde Solana’ya akın etti.

Günlük aktif kullanıcı sayısı hafta boyunca parabolik bir oranda arttı ve şimdiye kadarki en yüksek sayı 17 Mart’ta 2,1 milyon olarak kaydedildi.

Solana destekli DEX en yüksek haftalık hacimleri görüyor

Memcoin heyecanı, Solana merkezli merkezi olmayan borsalarda (DEX’ler) faaliyetlerde artışa yol açtı. AMBCrypto’nun DeFiLlama analizine göre Solana merkezli DEX’ler, bir hafta içinde toplam hacim bakımından Ethereum tabanlı borsaları geride bıraktı.

Üstelik heyecan, ağın daha fazla likidite çekmesine de yardımcı oldu ve toplam kilitli değer (TVL) Ocak 2021’den bu yana ilk kez 8 milyar doları aştı.

SOL ağ aktivitesinden kar elde ediyor

Yerel SOL belirteci için ağ trafiği kullanışlı oldu. CoinMarketCap’e göre beşinci en büyük varlık, Aralık 2021’den bu yana ilk kez bu hafta 200 doların üzerine çıktı. Ancak daha sonra elde edilen kar SOL’da düşüşe yol açtı ve materyalin yayınlandığı tarihte varlık 174 dolardan işlem görüyordu.

Solana’nın gelirinin %50’sini ücretlerden harcadığını unutmayın, bu da ne kadar çok ücret toplanırsa SOL üzerindeki deflasyonist baskının da o kadar büyük olacağı anlamına gelir.