SOLANA VAKFI MEMCOINLERLE SORUNLARI FİLTRELEME SÖZÜ VERİYOR

Memecoin sektörü, saldırgan sözcükler içeren tokenların ortaya çıkmasından dolayı sıkıntı çekiyor. Bu soru, Seul’deki BUIDL Asya Zirvesi’nde yakın zamanda düzenlenen bir panel oturumunda tartışmanın merkezinde yer aldı. Aralarında Solana Vakfı’nın da bulunduğu uzmanlar ve yatırımcılar, soruna yönelik çeşitli olası çözümleri paylaştılar.

Solana Vakfı yasaklı kelimelerle mücadele etmeye kararlıdır

Oturumda tartışılan en önemli konulardan biri DeFi borsalarının ve uygulamalarının bu tür tokenları ortadan kaldıracak özellikler getirip getiremeyeceğiydi. Solana Vakfı’nın strateji başkanı Austin Federa, cüzdan geliştiricilerine engellenenler listesi oluşturma yeteneğinin verilmesi gerektiğini öne sürdü. Ayrıca bu sektördeki çoğu cüzdanın bu tür tokenları ve NFT’leri filtreleyecek önlemlere sahip olduğunu da belirtti.

Solana Vakfı’nın strateji departmanı başkanı ayrıca kullanıcılara bu tür tokenlara erişip erişmemeyi seçme fırsatı verilmesi gerektiğini, ancak aynı zamanda ana ağı izinsiz olarak kullanmaları gerektiğini de belirtti. Saldırgan içerikleri filtreleme işlevi sunan İnternet sağlayıcılarıyla bir benzetme yaptı. İçerik görünürlüğüne ilişkin kararların uygulamalar tarafından alındığı izinsiz bir ağı destekleme ihtiyacını vurguladı.

Karşıt bir bakış açısına sahip olan Aave Chan’ın kurucusu March Zeller, Avrupa yasalarının bu konularda önemli bir rol oynadığını belirtti. Fransız internet sağlayıcılarının Holokost inkarıyla ilgili içeriği engelleme örneğini verirken, içerik denetimi ve ilgili çalışmalara yönelik kültürel yaklaşımlardaki farklılıkları da kabul etti.

İfade özgürlüğü ve sansüre ilişkin görüşler

Tartışmada ayrıca blockchain teknolojisinin temel prensibi olan sansüre direnmek ve ifade özgürlüğünü desteklemek tartışıldı. Ancak Federa’ya göre bazı doğrulayıcıların ve düğümlerin kanunen belirli içerikleri sansürlemesi gerekiyor. Örneğin Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC) aynı zamanda kripto para birimi alanındaki belirli işlemlere de yaptırımlar uyguluyor.

Ancak bu tartışmalarda bazı tartışmalı unsurlar da vardı. Bazı kişiler, içeriği kurallara göre sansürleyen düğümlerin cezalandırılması yönünde önerilerde bulundu. Irkçı memecoin’ler büyük ilgi görse de Federa, bunların bir bütün olarak kripto endüstrisine nispeten az zarar verdiklerini belirtti.

Federa, çok az etkisi olmasına veya hiç etkisi olmamasına rağmen manşetlere çıkmaya çalışan küçük bir nefret grubunun örneğini verdi. Dikkat çekmek için oluşturulan bu tokenlerin daha geniş kripto para piyasasında önemli bir değere sahip olmayabileceğini öne sürdü. Etkinlikteki panel oturumu, kripto para piyasasında ifade özgürlüğü ve bunun düzenleyici gerekliliklere uyumla ilişkisi hakkında devam eden tartışmayı yansıtıyordu.