Spot Ethereum ETF İhraççıları SEC’e Güncellenmiş Başvurularını Yaptı

Güncellenmiş Başvurular

Invesco Galaxy, VanEck ve diğer ihraççılar, spot Ethereum ETF için güncellenmiş S-1 başvurularını ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) sundular. Franklin Templeton, ücret oranını açıklayan ilk şirket oldu. ARK Invest, 21Shares ile işbirliğini sonlandırdı ve ortak Ethereum ETF lansmanına katılmayacak.

Franklin Templeton ve Ücret Oranı

31 Mayıs 2024 tarihinde Franklin Templeton, VanEck, Invesco ve Galaxy, SEC’e değiştirilmiş S-1 başvurularını sundu. Bloomberg Intelligence analisti James Seyffart bu durumu bildirdi. Güncellenmiş belgeye göre, Franklin Templeton, yatırımcılara ücret oranını açıklayan ilk şirket oldu.

Komisyon Ücretleri

Başvuruda, “Ücretler, Fon’un net varlık değerinin %0,19’u olan yıllık oranda günlük olarak tahakkuk ettirilecektir,” ifadesi yer alıyor. Bloomberg Intelligence analisti Eric Balchunas, belgeyi “spot Ethereum ETF komisyon savaşının ilk atışı” olarak nitelendirdi. Sponsor ücreti olarak bilinen ve fon yöneticisinin idari giderlerini telafi eden komisyon, ETF’nin rekabetçi bir yönüdür. Genellikle, yatırımcılar en düşük ücretli ürünü tercih eder.

Diğer Şirketlerin Başvuruları

Diğer şirketler de 31 Mayıs’ta düzeltilmiş S-1 başvurularını yapmış olsalar da, hiçbirisi ücret oranını açıklamadı. BlackRock ve Grayscale Investments ise belgelerini sırasıyla 29 ve 30 Mayıs’ta güncellediler. 21Shares de ARK Invest’in katılımı olmadan kendi spot ETF’si için güncellenmiş bir başvuru yaptı. Belgeye göre, yeniden markalaşma sonucunda fonun adı 21Shares Core Ethereum ETF olarak değiştirildi.

ARK Invest ve 21Shares İşbirliği

ARK Invest yetkilileri bu bilgiyi doğruladı. Ethereum ETF lansmanından vazgeçme nedenleri olarak yatırım stratejilerini yeniden değerlendirme gerekliliğini belirttiler. Ancak, bu karar 21Shares ve ARK Invest’in diğer ürünlerdeki işbirliğini etkilemeyecektir. Özellikle, Ocak 2024’te başlatılan spot Bitcoin ETF’si bu işbirliği kapsamındadır.

SEC Onayı

23 Mayıs 2024 tarihinde SEC, spot Ethereum ETF’leri resmi olarak onayladı. Ancak, ticaretin başlaması için düzenleyicinin karşı tarafların S-1 formlarına “yeşil ışık” yakması gerekecek, bu süreç birkaç ay sürebilir.