Stabilcoinler Giderek Daha Çok Talep Görüyor

K33 Research araştırmacıları, stabilcoinler hakkında bir rapor yayımladı. Analistler, son 5 yıl içinde stabilcoin kullanımının önemli ölçüde arttığını belirttiler. Stabilcoinler, sabit fiyat ve ticaret için daha tanıdık bir form sunarak kripto alanındaki bir sorunu çözüyor, aynı zamanda dijital para biriminin tüm işlevlerini koruyor.

Stabilcoinlerin Tarihçesi ve Büyümesi

Araştırmacılar, stabilcoinlerin 2014 yılından beri var olduğunu, ancak gerçek popülerliğini 2020 yılında kazandığını hatırlattılar. 1 Ocak 2020’den Mayıs 2022’deki zirveye kadar stabilcoin ihracı 5 milyar dolardan 180 milyar dolara çıkarak %3500’lük bir artış gösterdi. Bu patlama, merkeziyetsiz finans (DeFi) sektörünün popülaritesi ile birlikte geldi. Uzmanlar, o zamandan beri bu göstergenin piyasa trendlerine uygun olarak ayı piyasasında azaldığını ve durum iyileştikçe arttığını vurguladılar.

İşlem Hacimleri

Stabilcoinlerin zincir üzerindeki işlem hacimleri, dünyanın en büyük ödeme ağlarının rakamlarıyla karşılaştırılabilir. 2020 yılında stabilcoinlerin işlem tutarı PayPal’ı geçti ve ertesi yıl bu değer Visa için kaydedilen rakamları %1000 oranında aştı. Ancak, sonraki yıllarda sonuçlar biraz dengelendi, ancak 2024 yılında stabilcoinler tekrar lider konuma geldi.

Karşılaştırmalar ve Kullanım Türleri

K33 Research, “Buna rağmen sonuçlar, ABD bankaları arasındaki anlık para transfer sistemi olan Fedwire’ın ödeme hacimlerinden hala uzak,” diye vurguladı. “Ayrıca, stabilcoin işlemleri genellikle Visa’nın ödeme ağındaki işlemlerden tamamen farklı türde transferlerdir. Merkezi sistemde ortalama işlem tutarı 276 milyar işlemde 54 dolar iken, zincir üzerindeki stabilcoinler için bu değer 2,6 milyar işlemde 4200 dolara ulaşıyor,” diye belirttiler.

Ödeme Amaçları ve Gizlilik

Araştırmacılar, stabilcoinlerle yapılan hemen hemen tüm ödemelerin amaçlarının bilinmediğini, ancak işlemlerin blok zincirinde kamuya açık olduğunu vurguladılar. Öte yandan, Visa transfer geçmişi kamuya açık olmasa da uzmanlar alıcılar hakkında daha net bir fikir sahibidir. Genellikle bu işlemler, mal ve hizmetler için yapılan perakende ödemeleri temsil eder.