Standard Chartered: Bitcoin yerel bir dibe ulaştı

Bankanın analistlerine göre piyasa durumu giderek iyileşiyor ve bu da onların önceki tahminlerini revize etmelerine olanak tanıdı ve bu da Bitcoin oranının 50.000 dolara düşeceği anlamına geliyordu.
Değişimin nedeni ABD’deki olumlu istihdam istatistikleri ve Fed’in uzmanların beklediği kadar “şahin” olmayan faiz kararıydı. Yukarıdaki faktörlerin piyasa için önemli olduğu ortaya çıktı ve bu da Bitcoin spot ETF’lerine 595 milyon dolarlık fon akışına yol açtı.

Standard Chartered, Bitcoin’e odaklanmanın ABD hükümet açığını ve kamu borcunu desteklediğine inanıyor ve bu da hükümet için artan endişelere neden oluyor.

Banka, bir raporunda “Yatırımcılar alternatifler arıyor ve zaten dibe vurmuş olan Bitcoin, doların azalmasına ve Hazine piyasasına duyulan güvenin azalmasına karşı iyi bir korunma aracı olacak” dedi.

Standard Chartered uzmanları, Cumhuriyetçi aday Donald Trump’ın Kasım ayında yapılacak ABD başkanlık seçimlerinde olası zaferinin, yönetiminin düzenleyici ortamı daha liberal hale getireceği için kripto para piyasası için olumlu bir faktör olacağına inanıyor.

Daha önce Standard Chartered analistleri bu ve gelecek yıllar için Bitcoin ve Ethereum fiyatına ilişkin hedef tahminlerini revize ederek her iki kripto para biriminin de yeni rekorlara çok daha hızlı ulaşacağını garanti etmişti.