Starknet, Ethereum’un İkinci Katman Ağı, Yıl Sonunda Stake İşlemlerini Açacak

Ethereum’un ikinci katman ağı Starknet, ekosistemine stake işlemlerini 2024 yılı sonuna kadar açacağını duyurdu. Bu haber, Çarşamba günü Belçika’nın Brüksel kentinde düzenlenen Ethereum topluluk konferansında şirketin CEO’su Eli Ben-Sasson tarafından açıklandı.

Ben-Sasson, Starknet’i geliştirme teklifi kapsamında topluluğa sunduğu öneride, kullanıcıların staker olmayı seçebileceğini ve katılım ödüllerinin yatırılan STRK tokenlerinin miktarına orantılı olarak dağıtılacağını belirtti.

CoinDesk’e sağlanan basın bültenine göre, staker’ların fonlarını çekmeden önce tokenlerini 21 gün boyunca kilitlemeleri gerekecek.

Topluluk bu teklifi onaylarsa, Starknet üzerinde staking için bir test ağı yakında başlatılacak ve ana ağda staking 2024 yılının son çeyreğinde kullanılabilir hale gelecek.

Starknet’in ana geliştirici şirketi StarkWare, staking işlemlerinin birkaç aşamada gerçekleştirileceğini açıkladı. Basın bülteninde, “İlk ana aşamada staker’ların Starknet’e bağlanmaları, staking sözleşmeleriyle etkileşimde bulunmaları ve protokolün staking kurallarına uymaları gerekecek” denildi. StarkWare ve Starknet Vakfı, kullanıcılarının staking alışkanlıklarını inceleyerek staking mekanizmasının gelecekteki güncellemelerini belirleyecek.

StarkWare, “Sonraki aşamalarda, staker’ların blok içeriği doğrulamalarını gerçek zamanlı olarak sağlamaları gerekecek” diye ekledi. “Son aşamada ise staker’lar, ağın tam güvenliğini sağlamak için sıralama ve doğrulama işlemlerini gerçekleştirecekler.”

Ben-Sasson, basın bülteninde “Starknet, merkeziyetsizleşme yolculuğuna devam ederken, StarkWare ilk staking aşamasını sunmaktan mutluluk duyuyor” dedi. “Bu, stake topluluğunu ve teknolojisini inşa etmek adına önemli bir adım olup, kullanıcılara ve geliştiricilere yeni fırsatlar sunuyor.”