Starknet, Ethereum ve Bitcoin Ekosistemlerini İyileştirmeyi Hedefliyor

Blokzincir projesi Starknet’in geliştiricileri, Ethereum’u ölçeklendirmeye odaklanmaya devam edeceklerini, ancak bununla sınırlı kalmayacaklarını belirtti. Yeniliklerin yalnızca bu dijital para biriminin küresel ekosistemine değil, aynı zamanda Bitcoin topluluğuna da fayda sağlayacağını taahhüt ettiler. Startup ekibi, kripto endüstrisindeki iki önemli alan arasında birleştirici bir katman olmayı hedefliyor.

Geliştiriciler, Starknet’in ilk Validity Rollup’unun başlatılmasından bu yana Ethereum’u ölçeklendirme üzerine çalıştığını açıkladı. Yazılım ekibi, ZK teknolojisini toplumsal bir fayda olarak incelemeye ve geliştirmeye devam edeceklerini ve Ethereum’u en verimli şekilde ölçeklendirmeye çalışacaklarını belirtti.

Uzmanlar, Starknet’in kuruluşundan bu yana hedeflerinin değişmediğini açıkladı. Bu hedef, blokzincirlerin yeteneklerini ve bütünlüğünü artırmak için STARK kanıtlarını geliştirmektir.

Ethereum ve Bitcoin, merkeziyetsizlik ve güvenlik açısından en ideal blokzincirler olarak kabul ediliyor ve bu tür ağların ve kripto paraların nasıl olması gerektiğinin ideal örneklerini temsil ediyorlar. Bu nedenle, yeniliklerimiz her iki ekosistem için de önemlidir,” dediler.

Starkware Ltd.’nin geliştiricileri, Bitcoin üzerinde yeni bir katman oluşturmak veya Bitcoin ekosistemi için özel bir token çıkarmak amacıyla Starknet’i fork etmeyeceklerini belirttiler. Bunun yerine ağ, her iki ana zinciri aynı anda ölçeklendiren bir yürütme katmanı olarak işlev görecek. Güvenlik ve diğer yönler ise STRK tokeni ile yönetilecek.

7 Haziran 2024 itibarıyla, bu haberlerin ardından sanal para birimi STRK’nın fiyatı neredeyse değişmedi. Hala 1,32 dolardan işlem görüyor, bu da bir önceki günkü seviyenin %0,9 üzerinde. Lansmandan bu yana kripto para biriminin fiyatı %43,7 oranında düşmüş durumda. Varlığın piyasa değeri ise 1,71 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.