Suçlular İnsanları USDT Karşılığında Kaçırıyor

Hong Kong’da kimliği belirsiz kişiler, üç yaşındaki bir çocuğu bir alışveriş merkezinden kaçırarak ebeveynlerinden 660.000 Tether (USDT) fidye talep etti.

Hong Kong ve Filipinler’de, son iki gün içinde kripto para birimleri ile bağlantılı iki ciddi insan kaçırma olayı meydana geldi.

Hong Kong’daki Olay

4 Temmuz sabah erken saatlerde, Hong Kong polisi, Jiangkungyao bölgesindeki bir alışveriş merkezinden üç yaşındaki bir çocuğu kaçıran iki kişiyi tutukladı. Suçlular, çocuğun geri verilmesi karşılığında 660.000 USDT fidye talep etti ve mesajlarına şu ifadeleri ekledi:

“Paraya ihtiyacımız var, sizin de çocuğa,” diye yazdılar suçlular. Polis, organize suçlar ve triadlar ile mücadele birimini (OCTB) olaya dahil ederek hemen bir soruşturma başlattı. Kolluk kuvvetleri hızla iki suçluyu buldu ve kaçırılan çocuğu kurtardı.

Olay yerinden fotoğraflar ve Telegram’daki fidyecilerle yapılan yazışmaların ekran görüntüleri internette hızla yayıldı ve Hong Kong’un ötesinde daha geniş bir kamuoyunun dikkatini çekti. 

 

Suçlular İnsanları USDT Karşılığında Kaçırıyor

Çocuğun kaçırılma anı. Kaynak: HK

 

Polis şu anda olayla ilgili soruşturmayı sürdürüyor.

Filipinler’deki Olay

Daha trajik bir olay Filipinler’de gerçekleşti. Suçlular, iki Çinli iş insanını kaçırıp öldürdü. Kaçırılanlardan biri Çin vatandaşı, diğeri ise Çin kökenli bir Amerikalıydı.

45 yaşındaki Sun, kaçırılanlardan biri, daha önce bir uluslararası tıbbi firmada çalışmış ve daha sonra kendi şirketini kurmuştu. O ve 39 yaşındaki meslektaşı Xia, 20 Haziran’da Filipinler’e vardı. Aynı gün ailelerine vardıklarına dair mesaj gönderdiler ve ardından iletişim kesildi. Ertesi gün, 21 Haziran’da, kurbanların ailelerine 15 milyon yuan (yaklaşık 2,3 milyon dolar) değerinde USDT fidye talebi içeren mesajlar gelmeye başladı. Kurbanların aileleri hemen Çin ve Filipinler polisine ve ayrıca Federal Soruşturma Bürosu’na (FBI) başvurdu. Ne yazık ki, kolluk kuvvetleri zamanında müdahale edemedi ve 24 Haziran’da her iki iş insanının cesetleri Filipinler’in başkenti Manila’nın 400-500 kilometre uzağında bulundu. Filipinler polisi olay yerinde kurbanların telefonlarına veya diğer iletişim araçlarına rastlamadı.

Soruşturma sırasında, Sun ve Xia’nın tıbbi malzemelerle ilgili konuları görüşmek üzere bir davet üzerine Filipinler’e geldikleri ortaya çıktı.

Suç Faaliyetlerinde Kripto Kullanımı

Kripto para birimleri, özellikle stablecoinler, giderek daha fazla suç faaliyetlerinde kullanılmaktadır. Anonim ve merkeziyetsiz yapıları, işlemlerin izlenmesini ve suçluların yakalanmasını zorlaştırmaktadır. Kripto paraların suç faaliyetlerinde yaygın kullanımları arasında şunlar bulunur:

  • Para aklama;
  • Terörizmin finansmanı;
  • Siber suçlar;
  • Dolandırıcılık;
  • Silah ve uyuşturucu ticareti.

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC) tarafından Ocak ayında yayınlanan bir raporda, USDT’nin Güneydoğu Asya’daki suç grupları arasında en popüler ödeme araçlarından biri olduğu belirtilmiştir. Eskiden suçlular arasında en yaygın kullanılan kripto para birimi Bitcoin’di. ABD Mali Suçlarla Mücadele Ağı’nın (FinCEN) son raporlarından birine göre, çocuk istismarı ve insan ticareti gibi suçlarda kripto para kullanımı en yüksek seviyesine 2021 yılında ulaşmıştır.