Swift, CBDC platformunu 12-24 ay içinde başlatmayı planlıyor

Altyapı sağlayıcısı Swift, mevcut merkez bankası dijital para birimi (CBDC) finansal sistemine bağlanmak için bir platform oluşturmayı planlıyor. Bu girişimi önümüzdeki bir ila iki yıl içinde uygulamayı planlıyorlar. Reuters bunu kaynaklarına referansla aktarıyor.

Swift’in Eylül 2023’te CBDC projesinin ikinci aşamasının lansmanını duyurduğunu hatırlayalım. Raporda Avustralya, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Almanya, Singapur, Tayvan, Tayland ve diğer ülkelerden 38 kuruluşun yer aldığı belirtildi.
Ayrıca Swift, CBDC’nin tokenizasyon ve döviz ödemeleri alanında da kullanılabileceğini söyledi.

Açıklamada, “Sonuçlar, çözümün finansal kurumların CBDC ve diğer dijital token türlerini kullanarak işlem yapmasına olanak sağlayabileceğini gösterdi” denildi.

Swift’in inovasyon sorumlusu Nick Kerigan, son testin “CBDC ve tokenize varlık alanındaki en büyük küresel işbirliklerinden biri” olduğunu söyledi.

Ona göre altı ay boyunca projenin ana odağı, farklı teknolojiler üzerine kurulmuş olsalar bile farklı ülkelerdeki CBDC’lerin birlikte çalışabilmesini sağlamaktı.

“Önümüzdeki 12-24 ay boyunca ürünleştirme (ürün olarak lansman) için bir yol haritasına bakıyoruz. Bu deneysel aşamadan çıkıyor ve gerçeğe dönüşüyor” dedi Kerigan.