Tayvan Merkez Bankası Yıl Sonunda CBDC Prototipini Test Edecek

Tayvan Merkez Bankası Başkanı Yang Chin-long, düzenleyici kurumun bu yılın sonunda kendi dijital para birimi (CBDC) prototipini test edeceğini duyurdu.

Başkan Chin-long, CBDC prototipinde akıllı sözleşmeler ve blok zinciri kullanılmayacağını belirtti. Devlet stablecoin’i, Tayvan Dijital Teknoloji Bakanlığı tarafından geliştirilen “dijital kuponlar” sistemi üzerinden kullanılmayı planlanıyor.

Chin-long, gelecekte devlet kurumlarının bu sistem aracılığıyla dijital kuponlar çıkarabileceğini açıkladı. Dijital kuponların dağıtımını Dijital Teknoloji Bakanlığı kontrol edecek ve Merkez Bankası dijital kuponlarla yapılan ödemeleri ve hesaplamaları yönetecek. Merkez Bankası Başkanı, dijital kuponlar sisteminin dijital Tayvan doları için yapılacak pilot projeler öncesinde bir “ısınma” niteliğinde olduğunu ifade etti.

Chin-long, dijital kuponlar sistemi için CBDC prototipinin testlerinin 2024 yılı sonunda veya 2025 yılı başında başlayacağını belirtti. Hükümetin henüz CBDC pilot projeleri için sabit bir tarih belirlemediğini ve devlet stablecoin’inin kesin lansman tarihinin bilinmediğini yineledi.

Toplantıda ayrıca Tayvan Mali Denetim Komisyonu (FSC) Başkanı Jin-Lung Peng de konuştu. Peng, komisyonun, 2025 Haziran ayında Tayvan’ın en yüksek yürütme organı olan Yürütme Yuan’a sunulması planlanan bir kripto varlık yasası üzerinde çalıştığını açıkladı. Şu anda Tayvan’daki kripto endüstrisi neredeyse hiç düzenlenmiyor, ancak FSC, kripto para hizmet sağlayıcılarının kara para aklamayla mücadele (AML) yasalarına uymasını şart koşuyor.

Haziran ayında Tayvan yetkilileri, hükümetin yönergelerine uygun olarak dijital varlıkların düzenlenmesi için kurallar geliştirecek olan Taiwan Virtual Asset Service Provider Association adlı sektörel bir dernek kurdu.