Teksas Yetkilileri, Arkbit Capital Madencilik Şirketinin Faaliyetlerini Yasakladı

Teksas Menkul Kıymetler Kurulu, Arkbit Capital’in yatırımcılara bulut madencilik hizmetlerine yatırım yapma teklifinde bulunduğunu, faaliyetleri hakkında yanıltıcı bilgi vererek Arkansas’ta kendi veri merkezlerini yönettiklerini iddia ettiğini belirtti.

Kurul uzmanlarının soruşturma materyallerinde, “Ponzi şeması” belirtileri, yani bir saadet zinciri yapısının tespit edildiği belirtiliyor. Arkbit Capital, ABC Holdings ve ABC Mining, yatırımcılara dijital varlıklarla yapılan mevduatlar üzerinden 120 günlük bir yerleştirme döneminde yıllık %1000’e varan yüksek günlük kazançlar vaat etti.

Kurul, “Bu, çevrimiçi kripto para dolandırıcılıklarında sıkça gördüğümüz bir taktiktir. Kendilerini kripto para endüstrisinin bir parçası olarak gösteren dolandırıcılar, yasal piyasa katılımcıları gibi görünmeye çalışırlar. Kendinizi kandırmayın!” uyarısında bulundu.

Arkbit Capital ve bağlı şirketlerin ödeme hizmetlerinin operasyonel yönetimi, Hindistan’ın Haydarabad kentinden yürütülürken, yatırımcılara madencilik şirketinin tüm yönetim organlarının ABD’de bulunduğu beyan edildi.

Daha önce, Kanadalı kolluk kuvvetleri, iflas eden AP Private Equity projesinin yaratıcısı ve kendini “kripto kralı” ilan eden Aiden Pleterski’yi, yatırımcıları 30 milyon dolar dolandırdığı gerekçesiyle tutuklamıştı.