Telegram mini uygulaması kullanıcıları bunun bir kripto para birimi olduğunu bile bilmiyor

Telegram’ın 900 milyon kullanıcısı, mesajlaşma uygulamasının mini uygulamalar ve Tether (USDT) stablecoin’i içermesi sayesinde eşler arası etkileşimlere sorunsuz bir şekilde katılabilecek. Birçok kullanıcı kripto para birimiyle ilk kez karşılaşıyor ve farkına bile varmıyor.

TON Vakfı Baş Yatırım Sorumlusu Justin Hoehn, geliştiricilerin ayrıca stabilcoin sayesinde e-ticareti, ücretli içeriği, oyunları ve diğer ticari faaliyetleri Katman 1 Açık Ağ (TON) blok zinciri üzerinde daha sorunsuz bir şekilde yürütebilecekleri için bundan faydalanacaklarını söyledi. Dubai’deki Token2049 Konferansında. Telegram ayrıca TON tabanlı cüzdanını uygulamaya devam ediyor.

Tether’ın TON’da piyasaya sürülmesi “TON ve Telegram’da halihazırda gerçekleşmekte olan içerik oluşturucu ekonomisini gerçekten açıyor” çünkü kullanıcılar “artık başka türde bir kripto para birimi veya token satın almanın engellerini aşmak zorunda kalmıyor.”

“En ilginç kullanım durumları sosyal viral mekanizmalarla ilgili olanlardır. Yani günlük olarak oluşturulan ve Telegram mini uygulamaları kullanılarak çalıştırılan oyunlar var” diye ekledi.

Bu ürünler üçüncü taraf uygulamaları indirmeden satışa sunulacak. Bunun faydaları açıktır. Hyun örnek olarak Catizen oyununu gösterdi. Geliştiriciler başka bir blockchain’den TON’a geldiklerinde, bir buçuk yıl önce 600.000’e kıyasla iki ayda 2 milyon kullanıcıyı cezbettiler.

Diğer sosyal ağlar oldukça bölgeselleşmiştir.

Hyun, Çin’deki WeChat’i, Japonya’daki Line’ı ve Güney Kore’deki KakaoTalk’u işaret ederek, “Engelleri aşamayan süper uygulamaların yükselişini görüyoruz” dedi.

TON’un küresel erişimi ve yerel USDT’si, yerel ödeme ağ geçitlerine olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor. Tether ayrıca Telegram’ın Google ve Apple tarafından uygulanan ödeme kısıtlamalarını aşmasına da olanak tanıyor.

Hoehn, böylece TON’un, Açık Ağ’ın ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun muhalefeti nedeniyle 2020’de ilk madeni para arzını gerçekleştirememesi nedeniyle bozulan orijinal vizyonuna geri döndüğünü söyledi. TON Vakfı, 2021 yılında projenin yönetimini devralan açık kaynak geliştiricileri tarafından kuruldu.