Tezos Yaratıcıları 3 Yıllık Yol Haritasını Yayınladı

Tezos geliştiricileri, platformun 2026 yılına kadar gelişimi ve iyileştirilmesine odaklanan “Road to Tezos X” adlı yol haritasını tanıttılar. Arthur ve Kathleen Breitman tarafından kurulan şirket, 2017’deki ilk coin teklifinde (ICO) 232 milyon dolar toplamıştı ve uzun süredir akıllı sözleşmelerle blockchain oluşturma konusunda en umut verici projelerden biri olarak kabul ediliyor. Şirket, Ethereum ile rekabet etmeye hazır olduğunu belirtiyor.

2024 ve Sonrası İçin Planlanan Güncellemeler

2024 yılı ve sonrasında birkaç önemli güncelleme planlanmıştır. İlk olarak, rollup içindeki gecikmeleri 1 saniyeden daha aza indirgeyecek merkezi olmayan bir ardışık çözümün uygulanması planlanıyor. Bloklar hızlandırılacak ve blok süresini 60 saniyeden 10 saniyeye düşüren diğer optimizasyonlar yapılacaktır.

Ayrıca, Tezos blockchain’in 1. seviye güvenlik düzeyine sahip bağımsız bir veri depolama ağı oluşturulmaktadır. Platform, geliştirici deneyimini daha fazla SDK, API ve diğer araçlar sunarak iyileştirecek. EVM rollup ile uyumlu Etherlink, bu yılın sonuna kadar başlatılacak.

2025 Planları

2025 yılında, mevcut uygulamaların 2. seviyede (Layer 2) kolayca dağıtılmasını sağlayacak olan Michelson rollup’ın uygulanması planlanıyor. Bu, Etherlink ile paralel olarak gerçekleştirilecek. Platform, JavaScript ve TypeScript dahil olmak üzere ana programlama dillerini destekleyecek ve ardından Python ve Java eklenecek. Mevcut WASM’a ek olarak yeni RISC-V runtime kullanımı da araştırılmaktadır. Son olarak, tek bir rollup’ta saniyede 1 milyon işlem hedefiyle daha fazla ölçeklendirme çalışmaları devam edecektir.

2026 Hedefleri

2026 yılına kadar Tezos, farklı dillerde yazılmış birçok sözleşmenin yürütülmesini destekleyen Canonical Rollup’ı uygulamayı planlıyor. Ana seviye yalnızca merkezsizleşme, konsensüs ve hesaplamalarla ilgili görevleri yerine getirecektir. Platform, gecikmeleri en aza indirmeyi, blok süresini 5 saniyeye düşürmeyi ve merkeziyetsiz temeli korumayı hedefliyor.