TOKEN2049: Pavel Durov ve Paolo Ardoino’nun konuşması ne hakkındaydı?

TOKEN2049 konferansı 18-19 Nisan 2024’te Dubai’de yapılıyor. Konuşmacılar arasında Telegram sahibi Pavel Durov ve Tether CEO’su Paolo Ardoino da vardı. İşbirliğini duyurdular.

Durov ve Ardoino’nun performansı Kiev saatiyle 14:20’de başladı.Sahneye ilk çıkan Telegram sahibi Pavel Durov oldu.

“Burada olduğum için çok mutluyum. TOKEN2049 bu yılın ana blockchain etkinliğidir. […] Blockchain’i neden seviyoruz? Bize özgürlük veriyor” dedi Durov.

Başlangıçta Telegram’ın ana göstergelerini sundu. Ona göre haberci dünya çapında popülerlik açısından altıncı sırada yer alıyor.

Reklam gelirlerinin dağıtımına da değindi. Bu konuyu daha önce de konuşmuştuk.
Aynı zamanda Durov yeni bir ürünü tanıttı: Yaratıcılar için İpuçları. Aynı zamanda içerik yazarları bu alandaki gelirlerin %70’ine kadar alacaklar.

Durov ayrıca konuşmasında şunları kaydetti:

– Messenger, Açık Ağ’a (TON) dayalı olarak çıkartmaları ve emojileri tokenize etme yeteneğine sahip olacak;
– Telegram ayrıca doğrudan uygulama üzerinden mal ve hizmet satın alımını da ekleyecektir.

Sahneye çıkacak bir sonraki kişi ise Açık Platform projesinin kurucusu Andrey Rogozov oldu. Ocak 2022’de TON Vakfı’na katıldı.

Konuşmasında TON’un messenger’a entegrasyonundan bahsetti. Rogozov, yerleşik kripto cüzdanı ve Mini Uygulamalar da dahil olmak üzere bazı çözümler üzerinde durdu.

Notcoin projesine özel önem verdi. Daha önce ekibin oyun paralarını NOT tokenlarına dönüştürmenin ayrıntılarını açıkladığını bildirmiştik.
Rogozov projeyi bir “fenomen” olarak nitelendirdi.

Daha sonra Tether CEO’su Paolo Ardoino söz aldı. Ayrıca şirketin mali performansının yanı sıra USDT stablecoin’in aktifleştirilmesiyle ilgili bir sunumla başladı.

Beklendiği gibi Ardoino, coinin TON ağında piyasaya sürüleceğini doğruladı. Bunu ayrı bir makalede ayrıntılı olarak anlattık.

Ona göre TON ile işbirliği şu avantajları getiriyor:

– blockchain sıradan kullanıcılara yöneliktir, komisyonları düşüktür;
– büyük bir Telegram izleyici kitlesi için USDT’ye erişim;
– ölçeklendirme için büyük fırsatlar;
– USDT cinsinden zincir içi komisyon ödeme yeteneği. Ardoino’ya göre bu fırsat biraz sonra ortaya çıkacak.

Bu büyük etkinlik, TON ekosistemi için yeni bir büyüme çağına işaret ediyor. 2021 yılında 🦋 Crypto Bot’un TON’da 🐬 Borsasında ve 💠 P2P Market’te coin alışverişine olanak sağlayan ilk proje olduğunu hatırlatalım.