Trump’ın ABD Borcunu Bitcoin ile Ödeme Fikrine İlgi Göstermesi

 

  • Donald Trump, ABD’nin ulusal borcunu ilk kripto para birimi ile ödemeyi sordu.
  • Bu soruyu Bitcoin Magazine CEO’suna yöneltti.
  • ABD’nin ulusal borcu $34,7 trilyon.

ABD başkan adayı Donald Trump, ülkenin ulusal borcunu bitcoin ile çözme olasılığına ilgi gösterdi. Bu konuyu Bitcoin Magazine CEO’su David Bailey, X (eski adıyla Twitter) sosyal ağında gerçekleştirilen Orange Party adlı çevrimiçi etkinlikte dile getirdi.

Bailey’e göre, ilk buluşmalarında Trump, bitcoin’in ABD’nin ulusal borcunu ödeyip ödeyemeyeceğini sordu. Bahsedilen borç $34,7 trilyon.

Bailey, bu konuda bazı fikirlerinin olduğunu ancak hemen net bir cevap veremeyeceğini belirtti. Bitcoin Magazine’in CEO’su, bu fikrin daha sonra tartışılıp tartışılmadığını açıklamadı.

Mayıs 2024’te Bailey, Donald Trump’ın seçim kampanyası ile olan bağlantısını kamuoyuna açıkladı. Ekibiyle birlikte başkan adayına, ilk kripto para birimine dostane bir program sundu.

Özellikle, belge dijital varlıklar endüstrisini desteklemeye yönelik bir yürütme emrinin imzalanmasını öngörüyordu, dedi Bailey.

Bitcoin Magazine CEO’su, aktif bir Trump destekçisidir ve onu sosyal medyada düzenli olarak destekler. Yayın başkanı, Cumhuriyetçi Parti temsilcisinin zaferinin ABD yetkililerinin kripto sektörüne yaklaşımını kökten değiştireceğini düşünüyor.

Daha önce, Donald Trump, darknet platformu Silk Road’un kurucusu Ross Ulbricht’i affetme niyetinde olduğunu açıklamıştı. Politikacı bir sonraki ABD başkanı olursa bunu yapacağını belirtti. Ulbricht, uyuşturucu ticareti ve kara para aklama suçlarından iki kez ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

25 Mayıs 2024’te Trump, Truth Social sosyal ağında kripto endüstrisini de destekledi. ABD’nin bu alanda lider bir konuma gelmesi gerektiğini, pazar temsilcilerine “yeşil ışık” yakarak bunu başarabileceğini belirtti. Ancak Başkan Joseph Biden’ın, onun görüşüne göre, ABD’deki dijital varlık sektörünü yok etmeye çalıştığını söyledi.

Hatırlatmak gerekirse, Donald Trump’ın kripto varlıklarının değeri $10 milyon doları aştığını yazmıştık.