Trump, Silk Road’un Kurucusunu Serbest Bırakma Sözü Verdi ve Kripto Endüstrisini Destekledi

 

  • Donald Trump, başkanlık seçimlerini kazanması halinde Ross Ulbricht’i “eve geri getireceğini” açıkladı.
  • Silk Road projesinin kurucusu, kara para aklama ve uyuşturucu ticareti suçlarından iki müebbet hapis cezasına ek olarak 40 yıl hapse mahkum edildi.
  • Politikacı ayrıca kripto endüstrisini övdü ve ABD’nin bu alanda lider olması gerektiğini belirtti.

ABD başkan adayı Donald Trump, seçimleri kazanması halinde karanlık ağ platformu Silk Road’un kurucusu Ross Ulbricht’i serbest bırakacağını açıkladı.

Washington’da düzenlenen Ulusal Libertaryen Kongresi’nde konuşan Trump, platformun kurucularından biri olarak kabul edilen kişiyi affetmeye hazır olduğunu söyledi. Trump, Ulbricht’in yeterince süre hapiste kaldığını düşünüyor.

“Benim için oy verirseniz, ilk gün Ross Ulbricht’in cezasını değiştireceğim. O, zaten 11 yıl yattı, onu eve geri getireceğiz,” dedi ABD başkan adayı.

Silk Road’un kurucusu, 2 Ekim 2013’te kara para aklama, uyuşturucu ticareti ve siber suçlarla bağlantılı olarak tutuklandı. Mahkeme, Ulbricht’i suçlu buldu ve iki müebbet hapis cezasına ek olarak 40 yıl daha hapis cezası verdi.

Kongredeki konuşmasından birkaç saat önce Trump, Truth Social adlı sosyal medya platformunda kripto endüstrisine desteğini de açıkladı. Politikacı, dijital varlıklar ve bu alanda çalışan şirketlere çok olumlu baktığını söyledi.

 

Trump, Silk Road'un Kurucusunu Serbest Bırakma Sözü Verdi ve Kripto Endüstrisini Destekledi
Donald Trump’ın bir sosyal ağda kripto endüstrisini destekleyen gönderisi. Kaynak: Truth Sosyal

 

Trump, ABD’nin bu sektörde lider bir konuma gelmesi gerektiğini ve piyasa temsilcilerine “yeşil ışık” yakılması gerektiğini belirtti. Mevcut Başkan Joseph Biden’ın, kripto endüstrisinin Amerikan pazarına yayılmasını engellemeye çalıştığını iddia etti.

“Ülkemizin tarihindeki en kötü başkan olan Biden, bu sektörün yavaş ve acılı bir ölümle yok olmasını istiyor. Benimle bu asla olmayacak,” diye yazdı Trump.

Bunun yanı sıra, politikacı Senatör Elizabeth Warren ve ekibini Bitcoin’den uzak tutma sözü verdi. Başkan adayı ayrıca merkez bankası dijital parasına (CBDC) karşı olan kesin tutumunu da teyit etti.

Hatırlatmak gerekirse, Donald Trump, seçim kampanyasına yapılan kripto bağışları hakkında da konuşmuştu.