Tüccar Michael van de Poppe tüm bitcoinlerini sattı

 

MN Trading’in başkanı ve kurucusu Michael van de Poppe, sahip olduğu tüm bitcoinleri neden sattığını açıkladığı uzun bir yazı yazdı.

Tüccarın ana kripto para birimine olan inancını kaybetmesi söz konusu değil; tam tersine, bu yılın ilerleyen dönemlerinde daha fazla bitcoin almayı bekliyor. Nasıl? Sadece altcoin satın alarak.

Bu bir yükseliş döngüsü, bunu inkar edemeyiz.

Van de Poppe şu soruyu soruyor: Bir boğa döngüsü sırasında Bitcoin’de nasıl daha önemli karlar elde edilir? Ona göre bu birkaç şekilde yapılabilir.

İlk olarak, daha fazlasını daha düşük bir fiyatla geri satın almak için Bitcoin’leri yüksek bir fiyattan satmayı deneyebilirsiniz. Bu mümkündür ancak bitcoinleri yanlış zamanda satarak para kaybetme riski vardır.

İkincisi, uzun ve kısa pozisyonlara gitmek ve Bitcoin vadeli işlemleri yaparak daha fazla Bitcoin elde etmek için kaldıracı kullanabilirsiniz. Ancak van de Poppe’un yaşadığı Hollanda’da bu neredeyse imkansız.

Üçüncüsü, kripto para ekosistemi dışında elde edilen geliri kullanarak bitcoinleri kademeli olarak satın alarak biriktirebilirsiniz. Daha fazla bitcoin kazanmanın en kolay yolu budur.

Ve son olarak dördüncü yol: daha fazla bitcoin elde etmek için altcoin ticareti yapın. Bu en riskli yoldur, çünkü altcoinlerin başarısız seçimi ve fonların yanlış rotasyon anı nedeniyle kolayca bitcoin kaybedebilirsiniz.

Van de Poppe, 2017’den beri kripto para piyasasında işlem yaptığı ve yeterli miktarda bilgi ve deneyime sahip olduğu için kendisi için ikinci yöntemi seçti.

Spot Bitcoin ETF’leri birkaç ay önce onaylandı ve kripto para ekosistemine büyük miktarda likidite getirdi. Sigorta şirketleri, emeklilik fonları ve hatta eyalet hükümetleri ETF’ler aracılığıyla Bitcoin’e yatırım yapmaya başladı. Bu havalı. Ancak bu aynı zamanda birçok piyasa katılımcısının altcoinlerini Bitcoin ile değiştirmesine ve altcoin fiyatlarının Bitcoin’e göre %70 oranında düşmesine neden oldu.

Önceki piyasa döngülerinde Bitcoin’den altcoinlere likidite rotasyonu yarılanmadan önce gerçekleşmişti. Bu sefer farklı: Bitcoin güç göstermeye devam ediyor.

Ayrıca varlığın bir menkul kıymet olduğu şüphesi nedeniyle Ethereum ETF’nin onaylanma şansı sıfıra yakın. Bunun nedeni staking, 2015’teki ICO veya her ikisi olabilir. Bunu birkaç hafta içinde öğreneceğiz.

Ancak van de Poppe, bu bağlamda harekete geçme zamanının geldiğini söylüyor. Çünkü bu dava “söylenti sat, haber satın al” kuralına giriyor. Davanın sonucu belli olunca zaten daha iyi olacak. Haber beklentileri aşarsa, piyasada güçlü bir tersine dönüş meydana gelecektir.

Yatırımcıların bakış açısına göre altcoinler şu anda makul olmayan derecede güçlü bir baskı altında. Bu nedenle, önemli karlar elde etmek için onlara yatırım yapmanın zamanı geldi.

Bu stratejinin bir de dezavantajı var. Van de Poppe, son 1-2 hafta içinde portföyünün toplam değerinin %20 oranında düştüğünü itiraf ediyor. Ama bu onun için sorun değil çünkü “bu oyunun bir parçası.” Önümüzdeki 6-12 ay içinde Bitcoin’den %300-900 oranında kar elde etmeyi beklediği için zihinsel olarak %50-80’lik bir düşüşe bile hazır. Tüccar özetle şunları söylüyor:

Bu riski kabul etmeye hazırım. Tüm fonlarımı mutlu bir şekilde altcoinlere yatırdım ve tüm bitcoinlerimi mutlu bir şekilde onlarla takas ettim. Bu boğa döngüsü harika olacak.

 

 

Doğal olarak şu soru ortaya çıkıyor: Van de Poppe hangi altcoinlere yatırım yaptı? Size bir sır vereceğim: Portföyünün %30’u Ethereum tarafından kullanılıyor ve geri kalan %70’i yedi altcoin (coin başına %10) arasında bölünmüş durumda: OP, ARB, LINK, NEAR, W, SEI ve SUI. Ancak her zaman olduğu gibi bu bir yatırım tavsiyesi değildir.