Türk Lirasının Kripto Piyasasındaki Payı Rekor Seviyeye Ulaştı

Kaiko uzmanlarının analizine göre, Türk lirasının (TRY) kripto para piyasasındaki payı, haziran ayı başında rekor bir seviyeye çıkarak %19’a ulaştı. Bu keskin artış, ülkedeki yıllık %70’i aşan yüksek enflasyon nedeniyle meydana geldi.

Türkiye’nin ulusal para biriminin değer kaybetmesi, Bitcoin’in (BTC) Türk lirası karşısında yeni rekor seviyelere ulaşmasına yol açtı. Ekim 2023’te, BTC 34.000 dolar değerindeyken, lider kripto para birimi Türk lirası karşısında rekor bir seviyeye çıkarak 979.000 TRY’ye yükseldi. Şubat 2024’te, BTC’nin fiyatı 50.000 doların üzerine çıkarken, spot BTC-ETF’lere olan yüksek talep nedeniyle 1,6 milyon TRY’ye kadar yükseldi.

Mart ayında, lider dijital para birimi bir kez daha Türk lirası karşısında rekor seviyeye ulaşarak 2,3 milyon TRY’nin üzerine çıktı. Şu anda, TradingView verilerine göre BTC, biraz düşerek 2,18 milyon TRY seviyesinde bulunuyor.

 

Türk Lirasının Kripto Piyasasındaki Payı Rekor Seviyeye Ulaştı

 

 

Ancak Kaiko analistlerine göre, Türk lirasının kripto para piyasasındaki artan payı, aynı zamanda Binance’in bazı ülkelerde yaşadığı zorluklarla da açıklanabilir. Bu zorluklar, borsanın İngiliz sterlini ve Avustralya doları ile olan ticaret çiftlerini listeden çıkarmasına neden olmuş ve bu durum, fiat ticaretindeki toplam hacimlerde liranın payını artırmıştır.