Türkiye Polisi Smart Trade Coin STC Kripto Piramidi Organizatörlerinden 127 Kişiyi Gözaltına Aldı

Türkiye’de kolluk kuvvetleri, yerel dolandırıcılık kripto şeması Smart Trade Coin STC ile bağlantılı olduğu şüphesiyle 127 kişiyi gözaltına aldı. Proje, son yıllarda yatırımcılardan 31 milyon dolardan fazla para topladı.

Smart Trade Coin’in yaratıcıları, yatırımcılara yüksek getiri ve hiçbir risk olmadığını vaat etti. Savcılık, yatırımcıları yatırımlarının güvenliği konusunda ikna etmek için dolandırıcıların “garantili stop-loss fonksiyonu” ve otomatik işlemler gerçekleştiren gelişmiş ticaret botları hakkında bilgi verdiklerini söyledi. Mağdurlar, dolandırıcıların büyük aylık kar vaatleriyle kredi çekip kripto varlıkları satın almaya ikna edildiğini belirtti.

2023 yılında, AI Multiple Research adlı analitik şirketi, şeffaflık eksikliği nedeniyle Smart Trade Coin’i bir dolandırıcılık projesi olarak işaretledi. 2021 yılından bu yana, Türk polisi Smart Trade Coin hakkında finansal çöküş yaşayan yatırımcılardan birçok şikayet aldı.

Kripto Para Piramidi

Soruşturma sırasında, platformun bir kripto para piramidi olduğu ortaya çıktı. Yatırımcılara yeni katılımcılar çekmeleri teklif edildi ve yeni katılımcıların yatırımlarından elde edilen kazançlar erken katılımcılara ödendi. Polis, Ankara’daki 21 lokasyonda arama yaptı ve 127 kişiyi gözaltına aldı. Hepsi uluslararası dolandırıcılık ve kara para aklama suçlarından şüpheleniliyor. Kolluk kuvvetleri, 1 milyar Türk lirası (yaklaşık 31 milyon dolar) değerinde varlık, taşınır ve taşınmaz mal, lisanssız ateşli silah ve kripto para ele geçirdi.

Geçen yılın sonunda, Türkiye hükümeti, Uluslararası Kara Para Aklamayı Önleme Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından ülkenin “gri listeden” çıkarılması için yeni kripto para düzenlemeleri geliştirme sözü verdi.