Unstoppable Domains Ekibi MPC Cüzdanının Başlatıldığını Duyurdu

Yeni Ürünün Duyurusu

Alan adı sağlayıcısı Unstoppable Domains, yeni bir ürünün duyurusunu yaptı. Bu, Fireblocks şirketi ile ortaklaşa geliştirilen MPC cüzdanıdır. Unstoppable Domains geliştiricileri, Fireblocks altyapısı üzerine kurulu dağıtılmış hesaplama teknolojisi (MPC) kullanan yeni cüzdanın başlatıldığını Incrypted ekibine bildirdi.

Unstoppable Wallet Özellikleri

Basın bültenine göre, Unstoppable Wallet’ta alan adı satın alma ve yönetme, farklı ağları destekleme ve hırsızlık veya kayıp durumunda “kapatma anahtarı” gibi işlevler bulunmaktadır. Çözümün tam yetenekleri aşağıdaki gibidir:

  • Alan adlarının satın alınması ve transferi;
  • Mesajlaşma;
  • Polygon, Ethereum, Bitcoin, Base ve Solana gibi ağlarda işlem yapma;
  • Esnek alan adı yönetimi.

MPC Teknolojisi

Proje ekibi, MPC teknolojisinin cüzdan anahtarını birden fazla taraf arasında dağıtarak güvenlik riskini azalttığını belirtti. Unstoppable Wallet, Fireblocks şirketi ile ortaklaşa geliştirilmiştir. Basın bülteninde, Fireblocks’un 4 trilyon dolardan fazla işlem ve 170 milyondan fazla cüzdanı yöneten bir gözetmen olduğu vurgulanmaktadır.

Proje kurucusu Matt Gould, “Tüm alan adı endüstrisini on-chain’e taşımak istiyoruz. Bunun için, cüzdanı ortalama bir alan adı kullanıcısı için yeterince basit hale getirmemiz gerekiyordu. MPC teknolojisini kullanarak, yedekleme ve kurtarma, artırılmış güvenlik ve basit bir arayüz sunabiliyoruz,” dedi.

“Kapatma Anahtarı” ve Güvenlik

Proje ekibi, “kapatma anahtarı” ile cüzdanın uzaktan devre dışı bırakılarak yetkisiz erişimin önlenebileceğini belirtti. Kullanıcı daha sonra yeni bir cihazda erişimi yeniden kurabilecektir. Cüzdan kurulumu sırasında, yetkilendirme ve yeni şifre seçimi için bir e-posta adresi seçilebilir. E-posta, ud.me kaynağına yönlendiren tek kullanımlık bir bağlantı içerir. Kullanıcı burada yeni bir şifre ifadesi seçebilir.

Kullanıcı Dostu Arayüz

Basın bülteninde, bu düzenlemenin tek hata noktasını ortadan kaldırdığı vurgulanmaktadır. Kullanıcı, yerel olarak cihazda saklanan eski yedeği veya yeni şifreyi kullanarak fonlara erişimini geri kazanabilir. Baş mühendislik sorumlusu Lisa Sikat DeLuca, “Blockchain teknolojisinin daha geniş çapta benimsenmesinin anahtarı sadeliktir. Yeni cüzdanımız Unstoppable Wallet, kullanıcıların özel anahtarların korkutucu bir seti yerine bir şifre ile varlıklarını oluşturup koruyabileceği geleneksel Web2’den beklediklerine daha çok benzeyecek. Bu, internette ve çeşitli blockchain ekosistemlerinde etkileşimde bulunan kullanıcılar üzerinde olumlu bir etki yaratacaktır. Artık kripto para işlemleri, diğer herhangi bir uygulamayı kullanmak kadar sezgisel olabilir,” dedi.

Açık API ve Entegrasyon

Basın bültenine göre, cüzdan, üçüncü taraf projelere entegrasyon sağlayacak açık bir API ile piyasaya sürülecek.