Uzman, mevcut kripto piyasası döngüsünde yeni bir memcoin sınıfının ortaya çıktığını duyurdu

Risk sermayesi şirketi Mechanism Capital’in kurucu ortağı Andrew Kang, kripto pazarında popülerlik açısından “hayvan” tokenlerini aşabilecek yeni bir memcoin kategorisinin oluştuğunu söyledi.

Siyasi ve dini temaları istismar eden madeni paralardan bahsediyoruz. Girişimci ayrıca büyük tüketici markalarıyla ilişkili tokenları da bu memcoin kategorisine dahil etti.

Kang’a göre bu tür varlıklar, Dogecoin (DOGE), Shiba Inu (SHIB) ve Pepe’nin (PEPE) büyüme ve kârlılığını aşabilir. Bunun nedeninin yeni madeni paraların kültürel değerleri temel alması ve kişinin yaşam tarzıyla yakından iç içe geçmesi olduğunu vurguluyor.

Mechanism Capital kurucu ortağı, “Bu toplulukların ideolojisi yalnızca siyaset, din, tüketici ürünleri, spor, yaşam tarzı veya bunların karışımıyla ilgili olabilir” diye ekledi.

Kang, bu neslin en önemli memecoin’leri arasında Solana tabanlı tokenlara Jeo Boden (BODEN) ve Doland Tremp (TREMP) adını verdi. Girişimci, varlıkların fiyatlarının hızla arttığını ve farklı siyasi görüşlere bağlı olan topluluklarıyla yakından iç içe olduğunu kaydetti.

CoinGecko’ya göre Joe Boden’ın piyasaya sürüldüğü 9 Mart 2024’ten bu yana memcoin değerinde %2.768’lik bir artış görüldü. Bu yazının yazıldığı sırada token oranı 0,75 dolardı. Varlığın piyasa değeri 515 milyon dolar.

İkinci memcoin Donald Tremp ise Şubat 2024’te pazara girdiğinden bu yana önemli bir büyüme gösterdi. CoinGecko’ya göre son 30 gün içinde varlık oranı %392 arttı. Bu yazının yazıldığı sırada tokenın fiyatı 0,74 dolardı.
Kang, Moutai (MOUTAI) ve Zynecoin (ZYN) gibi varlıkları diğer ilerici memcoinler olarak listeledi. Bunlar büyük tüketici markalarıyla ilişkilendirilen tokenlardır.

Yatırımcı, yeni sınıf coinlerin kripto varlık piyasasına etkisi ne olursa olsun, en büyük büyümeyi 2024 yılının ilk çeyreğinde gösterdiklerini vurguluyor.

Daha önce Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin memcoinler hakkında bir makale yayınlamıştı. Kamu projelerinin finansmanı da dahil olmak üzere bu varlık sınıfının çeşitli kullanımlarına baktı.

BitMEX kripto para borsasının yatırımcısı ve kurucu ortağı Arthur Hayes de memcoinlere karşı tavrını dile getirdi. Topluluğa memcoin’leri “aptal ve işe yaramaz” olarak görmemeleri çağrısında bulundu. Ona göre, bu tür varlıkların yalnızca menşeinin niteliğine dayanarak erken sonuçlara varılmamalıdır.

Messari Araştırmadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Maartje Bus’a göre memcoin’lerin dijital varlık piyasasının önemli bir parçası olduğunu yazdığımızı hatırlayalım.