Uzmanlar, BtcTurk Borsasının Hacklenmesi Sonucu Kaybın 54 Milyon Dolar Olduğunu Tahmin Ediyor

22 Haziran’da hackerlar BtcTurk’e saldırdı. Türk kripto para borsası, olayın soruşturması tamamlanana kadar para yatırma ve çekme işlemlerini durdurdu. Platformun açıklamasına göre, saldırganlar 10 farklı kripto para birimine ait sıcak cüzdanlara erişim sağladı. Borsa, soğuk cüzdanlarda bulunan varlıkların güvenli olduğunu ve ödeme gücünü koruduğunu belirtti.

Çinli gazeteci Colin Wu, saldırganların 54 milyon dolar değerinde Avalanche (AVAX) tokeni sattığını bildirdi. Araştırmacı VeriDelisi, başlangıçta varlıkların transfer edildiği adresi BtcTurk’e ait olarak tanımladı. Onchain dedektifi ZachXBT’ye göre, saldırıda en az 1,96 milyon AVAX (54,2 milyon dolar) kaybedildi.

ZachXBT, AVAX’ın kripto para borsalarına yatırılmasının hemen ardından Coinbase’den 587,75 BTC (38,1 milyon dolar) ve Binance’den 122,66 BTC (7,95 milyon dolar) çekildiğini kaydetti. Ayrıca, aynı hackerın Sportsbet adlı çevrim içi casinoyu da 3,5 milyon doların üzerinde bir tutarla hacklediğini ve bu saldırılardan elde edilen fonların karıştırıldığını belirtti.

Binance CEO’su Richard Teng, BtcTurk’e yardımlarının bir parçası olarak 5,3 milyon dolar değerinde çalınan fonları dondurduklarını açıkladı.

Saldırının ardından AVAX’ın fiyatı %10 düşerek 27,2 dolardan 24,5 dolara geriledi. Yazının yazıldığı sırada, token 25,7 dolara kadar toparlanmıştı.

Daha önce, bug avcıları, “aşırı derecede kritik” bir güvenlik açığından yararlanarak Kraken kripto para borsasından 3 milyon dolar çekmişti. Blockchain güvenlik şirketi CertiK, bu olayda “beyaz” hacklemenin yapıldığını ortaya koydu.

Haziran ayında, İngiliz kripto para borsası Lykke, “güvenlik olayı” nedeniyle 22 milyon dolar kaybetmesinin ardından tüm operasyonlarını durdurmuştu.