Uzmanlar, Hong Kong ETF’lerinin kripto pazarı üzerindeki etkisini değerlendirdi

Uzmanlar, Hong Kong’da spot kripto ETF’lerinin piyasaya sürülmesinin, Bitcoin (BTC), Ether (ETH) kripto para birimlerinin ve küresel dijital para piyasasının değeri üzerinde yaratabileceği etkiden bahsetti. SHARD Analitik Direktörü Fyodor Ivanov, Çin anakarasında yaşayanlara fonlara erişim olanağı sağlanamaması nedeniyle bu olayın kısa vadede önde gelen varlıkların fiyatlarını hiçbir şekilde etkilemeyeceğini belirtti.

Analiste göre fon yöneticilerinin hangi hacimleri çekebileceğine bakmamız gerekiyor. Hong Kong’da ETF’leri destekleme gereklilikleri katıdır, bu nedenle şirketin kripto para birimleri satın alması gerekecek ve bu da orta vadede fiyatını etkileyecektir. “Şimdiye kadar lansman kararı zaten BTC ve ETH fiyatına dahil edildi ve gördüğümüz gibi, haber açıklandığında bunu pek etkilemedi.”

Uzmana göre bu, kripto para birimlerinin küresel finans piyasasındaki kurumsal oyuncular tarafından benimsenmesine yönelik bir başka adım. Uzun vadede bu tür fonlar sektöre önemli destek sağlayacak.

MatrixPort analistleri, Hong Kong spot ETF’lerinin 25 milyar dolar tutarında önemli yatırımlar çekeceğini öne sürüyor. Bunun BTC fiyatı üzerinde önemli bir etkisi olabilir.

Öte yandan Bloomberg Intelligence’dan bir uzman, Çin ana karasındaki şirketlerin spot fonlara erişimi olmayacağı için gerçek yatırım rakamının 500 milyon doları geçmeyeceğine inanıyor. Bunun nedeni, Çin hükümetinin kripto para birimlerine karşı sert bir duruş sergilemeye devam etmesi ve kendi topraklarında borsa faaliyetlerini yasaklamasıdır.

“Her durumda, Hong Kong spot ETF’lerinin BTC fiyatı üzerindeki etkisi, yatırımların hacmi, piyasa düzenlemeleri, mevzuattaki değişiklikler ve diğerleri gibi birçok faktöre bağlıdır” diye vurguladı. Uzmana göre Hong Kong spot ETF’leri Bitcoin fiyatı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir ancak bu belirleyici bir faktör olmayacak.