Variant Fund Avukatı SEC ve Biden’in Eylemlerine Şaşırdı

 

Variant Fund’ın baş hukuk danışmanı Jake Chervinsky, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) spot ETH-ETF’lerinin lansmanını onaylaması durumunda büyük bir şaşkınlık yaşayacağını belirtti. Uzmanın sözlerine göre, böyle bir kararda politikanın önemli bir rol oynayacağını ifade etti.

Chervinsky, kripto paraların ABD’deki seçim kampanyalarında aylardır önemli bir yer tuttuğunu vurguladı. Mevcut ABD Başkanı Joe Biden ve destekçilerinin, Donald Trump’ın dijital para birimlerine olumlu yaklaşımı sayesinde ne kadar seçmen kazanabileceğini gördüğünü ve bu nedenle Ethereum fonlarına yönelik planlarını değiştirdiklerini belirtti.

“Ethereum spot ETF’si onaylanırsa, bu Washington’daki tanıdığım herkes için büyük bir şok olacak,” dedi Chervinsky. “Bu, böyle bir şeyin olmayacağı anlamına gelmiyor. Sadece, ABD’nin kripto para politikasında ciddi bir değişim yaşandığının bir işareti. Her şey, SAB 121’in iptali için yapılan oylama ile başladı ve bu hikaye, ETF lansmanından daha küresel bir öneme sahip olabilir.”

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 2023 yılında bankaların müşteriler adına kripto varlıkları saklamasını fiilen yasaklayan bir belge yayımladı. Eğer bir finans kurumu bu tür hizmetler sunuyorsa, dijital varlıkları kendi bilançosunda yükümlülük olarak değerlendirmek zorundaydı.

Sonuç olarak, ABD Senatosu üyeleri, Başkan Joe Biden’in bu kararı veto edebileceği uyarılarına rağmen, bildiriyi iptal eden kararı 60’a karşı 38 oyla kabul ettiler.

Bitwise’ın BT departmanı başkanı Matt Hougan, “Büyük paralar söz konusu” dedi. “Rekor kıran spot BTC-ETF lansmanı, Wall Street’in kripto varlıkların saklanmasından çok para kazanılabileceğini fark etmesini sağladı,” dedi. “Lobilerin seviyesinin, yasa tasarısının iptalini sağlayacak kadar yükseldiğini ve şu anda Demokratların, kendi başkanlarına karşı çıkarak kendilerini rahat hissettiklerini” belirtti.