Vitalik Buterin, Ethereum’un evriminde yeni bir aşamanın ayrıntılarını açıkladı

Geliştiriciler, Purge’un Ethereum’un geliştirilmesinde önemli bir aşama olduğuna yemin ediyor. Güncelleme, ağdaki işlemlerin geçmişine ilişkin eski gereksiz bilgilerin kaldırılmasını içerir. Buterin, Purge’ün depolanacak veri miktarını azaltmanın yanı sıra, düğüm operatörleri için sabit disk gereksinimlerini ve Ethereum protokolünün teknik altyapısını da önemli ölçüde azaltacağını söylüyor.

Dencun güncellemesi sırasında EIP-6780 teklifinin sunulması, SELFDESTRUCT kodunun işlevlerinin çoğunu ortadan kaldırarak protokolü basitleştirdi ve yeni güvenlik garantileri ekledi. EIP-6780 uygulandıktan sonra, bir blokta maksimum depolama yuvası sayısı düzenlenebilir (yaklaşık gaz limiti/5000). Geliştiriciler, yeni bir ağ iyileştirme teklifinin yakın gelecekte SELFDESTRUCT kodunu tamamen ortadan kaldıracağını umuyor.
Temizleme güncellemesinin bir parçası olarak, EIP-4444’te depolanan geçmiş veri miktarını sınırlayacak bir iyileştirme var; böylece düğümler bir yıldan daha eski olan geçmiş blokları silebilecek. Eski verilere yalnızca bir ağ eşinin zincirin başlangıcıyla senkronizasyon yapması gerektiğinde veya özel istek üzerine ihtiyaç duyulacaktır. Bu şekilde, yeni blokları onaylarken tamamen senkronize edilmiş bir düğüm, 365 günden daha eski geçmiş verilere ihtiyaç duymaz.
Buterin, EIP-4444’ün Ethereum düğümlerinin merkezileşmesini önemli ölçüde artırabileceğinden emin.

Kurucu ortak, Geth istemcisinin yakın zamanda binlerce kod satırını kaldırdığını ve Ethereum’un işlemleri onaylamak için başka bir yöntem olan Proof-of-Stake’e geçmesiyle birlikte Proof-of-Work (PoW) fikir birliği algoritması üzerinde çalışan ağlara yönelik desteği bıraktığını söyledi. (PoS). Dencun güncellemesinden sonra 18 günlük blob depolama penceresi, düğümün veri çıkışını 50 gigabayta düşürecek. Ethereum Sanal Makinesi (EVM) kullanılarak uygulanamayan karmaşık sorunları çözmek için kullanılan ön derleme sözleşmeleri de temizlik gerektirecektir.

Mart ayında Dencun güncellemesinin yayınlanmasının ardından Ethereum’un ikinci katman ağlarındaki ücretler önemli ölçüde azaldı. Aynı zamanda Base ağındaki günlük işlem sayısı da 2 milyonu aştı.