Warren Buffett kişisel şüpheciliğine rağmen kripto paralardan para kazanıyor

Ünlü yatırımcı Warren Buffett her ne kadar kripto para birimlerini eleştirse de holdingi Berkshire Hathaway aracılığıyla sektörden finansal olarak kazanç sağlıyor. Dünyanın en zengin insanlarının dijital para birimleri yerine geleneksel yatırımları tercih ettiği genel eğilimine karşı çıkan Buffett, stratejik şirketlere yaptığı yatırımlar aracılığıyla dolaylı da olsa kripto para birimlerinden faydalandı.

Kriptoşüpheci kar etmekte

Kripto para birimlerinin açık sözlü bir rakibi olan Warren Buffett, yine de gelişen fintech sektöründen yararlanan Berkshire Hathaway’in başında bulunuyor. Berkshire Hathaway, Buffett’ın spekülatif girişimlerden ziyade sağlam temellere değer veren yatırım felsefesini yansıtan, güçlü nakit akışı ve istikrarlı getiri sağlayan şirketlere yatırım yapma stratejisiyle tanınıyor.

Dijital para birimlerine karşı kişisel duruşuna rağmen Berkshire Hathaway’in performansı, temelde sağlam yatırımlara odaklanması sayesinde borsa türbülansının ortasında istikrarlı kaldı.

Fintech alanında beklenmedik başarılar

Ancak şirketin bu yaklaşımı, kripto para piyasası üzerinde dolaylı etki elde etmesini engellemedi. Berkshire Hathaway’in kripto para birimlerini destekleyen Brezilyalı bir fintech şirketi olan Nu Holdings’e yaptığı yatırımın karlı olduğu kanıtlandı. Buffett başlangıçta kripto para birimlerine şüpheyle yaklaştı ve onları yalnızca bir sonraki yatırımcıya daha yüksek bir fiyattan satılabildiklerinde değer taşıyan varlıklar olarak nitelendirdi.

Bu tür şüpheciliğe rağmen Berkshire Hathaway’in yatırım kararları meyvesini verdi. Nu Holdings’e 750 milyon dolarlık yatırım yaptıktan sonra şirketin hisse fiyatı hızla yükseldi ve önemli miktarda kar elde etti. 2024 yılına gelindiğinde yatırımlar yüzde 50 arttı ve ertesi yıl değerleri iki katına çıktı.

Buffett’ın Bitcoin ve kripto para birimleri hakkındaki kişisel görüşleri değişmeden kalırken, portföyündeki bir kripto para şirketinin performansı, geleneksel yatırım normlarına meydan okuyarak sektörde önemli getiri potansiyelinin altını çiziyor. Bu, efsanevi yatırımcının görüşlerinin zamanla daha kripto dostu bir duruşa doğru değişip değişmeyeceğini merak ediyor.