Warren Buffett yapay zekayı atom bombası ve nükleer silahlara benzetti

Berkshire Hathaway kurucu ortağı Warren Buffett, yapay zekanın yasadışı finansal faaliyetler üzerindeki etkisini atom bombasının ortaya çıkışı ve nükleer silahların yayılmasıyla karşılaştırdı. CNBC’nin yazdığına göre yatırımcı, şirketin yıllık hissedarlar toplantısında fikrini paylaştı.
Milyarder, yapay zekayı anlamadığını itiraf etti ancak teknolojinin yeteneklerini 20. yüzyıldaki atom bombasının potansiyeliyle karşılaştırdı.

Yapay zeka hakkında hiçbir şey bilmiyorum ama bu onun varlığını, önemini ya da buna benzer şeyleri inkar ettiğim anlamına gelmiyor. […] Cini nükleer silahlarla şişeden çıkardık ve son zamanlarda o cin korkunç şeyler yapıyor ve beni çok korkutan şey onun gücü,” dedi yatırımcı bir soru-cevap oturumu sırasında.

“Cini şişeye geri koymanın bir yolunu bilmediğini” sözlerine ekledi ve nükleer silahlar açısından “yapay zekanın biraz benzer” olduğunu belirtti.

Milyardere göre, kendi deepfake’ini keşfettikten sonra teknolojinin tehdidini fark etti. Doppelgänger tıpkı Buffett gibi görünüyordu, giyiniyordu, hareket ediyordu ve konuşuyordu.

Berkshire Hathaway kurucu ortağı, “Dolandırıcılığa yatırım yapmakla ilgilenseydim, bu en büyük büyüyen sektör olurdu ve bazı açılardan yapay zeka bunu mümkün kıldı” dedi.

Milyarder, yapay zekanın kötü amaçlarla gerçekçi ve yanıltıcı içerik üretme yeteneğine dikkat çekti.

Dolandırıcılar, videoları ve görselleri manipüle etmek için sıklıkla yapay zeka ses klonlama ve deepfake’leri kullanıyor. Bu şekilde para ya da kişisel bilgi almak için kişinin ailesini ve arkadaşlarını kandırmaya çalışırlar.

Elbette yapay zekanın iyi şeyler yapma potansiyeli var, ancak […] onun hakkında hiçbir şey anlamayan biri olarak, büyük bir iyilik ve büyük bir zarar potansiyeline sahip olduğunu düşünüyorum – ve ben bunu düşünmüyorum’ Bunun nasıl biteceğini bilmiyorum” diye ekledi Buffett.

Daha önce Buffett, Bitcoin’i kumarla karşılaştırmış ve madalyonun gerçek değerini sorgulamıştı.