WisdomTree, Mayıs Sonuna Kadar Birleşik Krallık’ta Kripto Para ETF’leri Başlatacak

 

  • WisdomTree, LSE’de iki kripto fonu başlatmak için FCA’den onay aldı.
  • Fonlar, türev ürünler yerine doğrudan kripto varlıklarla %100 desteklenecek.
  • Ticaretin 28 Mayıs’ta başlaması bekleniyor.

WisdomTree, Londra Borsası’nda (LSE) iki kripto para borsa yatırım fonu (ETF) başlatmak için düzenleyici onay aldığını duyurdu. Basın bültenine göre, her iki ürün de türevleri yerine doğrudan dijital varlıklara yatırım yapacak.

Sağlayıcı, kripto para ETP’leri (Exchange Traded Product) için Finansal Davranış Otoritesi’nden (FCA) onay alan ilk şirketlerden biri olduğunu belirtti. Şirket, WisdomTree Physical Bitcoin (BTCW) ve WisdomTree Physical Ethereum (ETHW) adında iki fon başlatmayı planlıyor.

Bültende belirtilene göre, bu pozisyonların ticaretinin 28 Mayıs 2024 tarihinde başlaması bekleniyor. Ürünler yalnızca profesyonel yatırımcılara sunulacak ve yönetim ücreti %0,35 olacak.

WisdomTree’nin prospektüsünde, bu oranın Avrupa’daki bu tür borsa yatırım fonları için en düşük seviyelerden biri olduğu belirtiliyor. Ancak, belirtilen ücret ABD’deki spot Bitcoin ETF’lerine kıyasla önemli ölçüde daha yüksek.

Her iki ürün de doğrudan kripto varlıklara yatırım yapacak. Bu, BTCW ve ETHW hisselerinin %100 Bitcoin ve Ethereum ile destekleneceği anlamına geliyor.

“FCA’nın kripto para ETP’lerimize ilişkin prospektüsümüzü onaylaması, bu varlık sınıfına erişmek isteyen Birleşik Krallık’taki profesyonel yatırımcılar ve sektör için önemli bir adımdır. İngiliz profesyonel yatırımcılar yurtdışındaki borsalar aracılığıyla kripto para ETP’lerine yatırım yapabilse de, yakında daha uygun bir erişim noktası olacak,” dedi WisdomTree’nin Avrupa bölüm başkanı Alexis Marinoff.

Daha önce, ABD’deki spot Bitcoin ETF sektöründe üst üste yedi gün boyunca sermaye girişi olduğunu bildirmiştik.