Worldcoin: Hong Kong Yetkilileri Bizi Yapay Zeka Çağına Hazırlanmaktan Alıkoyuyor

 

Worldcoin, Hong Kong Kişisel Verilerin Gizliliği Komisyonu Ofisi’nin (PCPD) projeyi idari bölgede durdurma talebine yanıt verdi. Worldcoin temsilcisi, kuruluşun yasal olarak faaliyet gösterdiğini ve bilgi toplama ve kullanımıyla ilgili tüm yerel düzenlemelere, Kişisel Verilerin Gizliliği Yönetmeliği dahil olmak üzere, tamamen uyduğunu belirtti.

Worldcoin Vakfı, misyonunun insanlığı yapay zeka (AI) çağına hazırlamak olduğunu ve bunu, veri minimizasyonu, kullanıcıların kendi verileri üzerindeki kontrolü ve çok taraflı hesaplamalar aracılığıyla gizlilik standartlarını yükselterek gerçekleştirdiğini vurguladı. Bu önlemler, kullanıcı verilerinin en yüksek güvenlik ve gizlilik seviyesinde işlenmesini sağlamayı amaçlamaktadır.

Worldcoin, gizliliği artırmak için kullanıcıların World ID onaylarını iptal etme seçeneğine sahip olacağını açıkladı. Bu, iris kodlarının veya Gizli Çok Taraflı Hesaplama (SMPC) protokolünün şifrelenmiş bileşenlerinin geri dönülmez şekilde silinmesini içerir. Bu bileşenler herhangi bir kişisel bilgiyi açığa çıkarmaz ve veriler merkezi olmayan bir şekilde saklanır.

“Maalesef, Hong Kong yetkilileri kimlik doğrulama sürecimizi değerlendirirken bu yönleri göz ardı ettiler. Hong Kong düzenleyicileri, projemize yasak getirmeden önce bu gizlilik iyileştirmelerini dikkate almadı,” dedi Worldcoin Vakfı temsilcisi.

Mart ayında Worldcoin yönetimi, yaklaşık 4,5 milyon kullanıcının Worldcoin Orb cihazı tarafından toplanan görüntüleri ve meta verileri kendi cihazlarında saklayabileceklerini vaat etti.