X10, DeFi ve CeFi avantajlarıyla hibrit bir kripto para borsası başlattı

X10 ekibi, hibrit bir kripto para borsasının başlatıldığını duyurdu. Proje geliştiricileri Incrypted editörlerine bu konuyu anlattı ve DeFi ile CeFi’nin ortak avantajlarının kullanıldığına dikkat çekti.

Platformun temsilcilerine göre X10, kullanıcılara merkezi borsalar (CEX) düzeyinde işlem yapma hızı ve diğer avantajlar sunuyor.

Ancak şirket, aynı zamanda müşterilerin işlemler için varlıkları ve zincir içi ödemeleri bağımsız olarak saklama fırsatına sahip olacağını belirtti.

X10, merkezi limitli emir defterine (CLOB) sahip hibrit bir borsa olarak çalışır. Şirketin web sitesinde, bunların işlenmesi, mutabakatı, pozisyonların risk değerlendirmesi ve işlem sırasının zincir dışında gerçekleştirildiği ve bunun da yüksek performans sağladığı belirtiliyor.

Geliştiriciler, X10’un yüksek verim kullanarak DeFi ile sürekli ticarete olanak tanıyan optimize edilmiş bir hibrit model aracılığıyla oluşturulduğunu vurguladı. Borsa, tüccarları ürünün test edilmesine katılmaya davet ediyor.

Platform, neobank Revolut’un eski çalışanları tarafından geliştirildi. Şirket, adı geçen finans kurumunun kripto varlık departmanının eski başkanı Ruslan Fakhrutdinov tarafından yönetiliyordu.

X10 ile kullanıcılarımıza ve yatırımcılarımıza her iki dünyanın da en iyisini sunmak istiyoruz. Coinbase veya Binance’in gücünü ve hızını, ancak tamamen kendi kendine yetebildiğini hayal edin. Kullanıcıların fonlarının yalnızca üçte birini geri aldığı FTX durumu, sektör için bir uyandırma çağrısıdır. Fakhrutdinov, bizi zincir üzerinde uzlaşma, doğrulama ve kendi kendini denetleme yoluyla kripto para ticaretinin güvenini ve verimliliğini güçlendirmeye çağırıyor.” dedi.

Platformun temsilcileri, kullanıcıların sosyal hesapları kullanarak basitleştirilmiş ve güvenli cüzdan oluşturmaya güvenebileceklerini belirtti. Geliştiriciler ayrıca borsanın bir mobil uygulama ve bir Telegram botu kullanarak “hareket halindeyken” ticaret yapmayı mümkün kıldığını söyledi.

X10’un Tioga Capital, Semantic Ventures, Cherry Ventures, Starkware ve Cyber fund gibi risk sermayesi firmalarından 6,5 milyon dolarlık yatırım aldığını belirtmekte fayda var. Lido’nun kurucusu Konstantin Lomashuk ve Revolut yöneticilerinden de mali katkı geldi.

Revolut’un MetaMask ile ortaklığa girdiğini de hatırlatalım.13:47