Yapay Zeka kategorisindeki kapitalizasyona göre en büyük tokenlerin fiyatı, çip üreticisi NVIDIA’nın üç aylık raporunun yayınlanacağı haberine tepki olarak yeniden yükseldi.

Şirketin dördüncü çeyrekleri analistlerin zaten yüksek olan beklentilerini aştı. Geçtiğimiz yıl NVIDIA hisseleri %200’den fazla artış göstererek piyasa değerini yaklaşık 1,7 trilyon dolara çıkararak teknoloji devleri Amazon ve Google’ı geride bıraktı.

“Hızlı bilgi işlem ve üretken yapay zeka teknolojileri bir dönüm noktasına ulaştı. NVIDIA CEO’su Jensen Huang, raporda “Bunlara olan talep dünya çapında şirketlerde, endüstrilerde ve ülkelerde artıyor” dedi.

Bu, toplayıcıların yapay zeka olarak sınıflandırdığı kripto varlıkları grubunda kaydedilen ilk büyüme değil. 2023’ün başında, ChatGPT chatbot hakkındaki haberlerde de benzer şekilde bir büyüme gösterdiler, NVIDIA’nın raporlarının yayınlanmasının ardından fiyatı arttı ve son olarak OpenAI’nin metinden gerçekçi videolar oluşturabilen yeni bir sinir ağı olan Sora’yı piyasaya sürmesinden sonra.