Yeni Zelanda Yetkilileri Kripto Tüccarlarından Vergi Ödemelerini Talep Etti

Yeni Zelanda Gelir İdaresi (IRD), 227.000’den fazla yerel tüccara kripto para işlemlerinden elde ettikleri gelirleri beyan etmelerini isteyen mektuplar gönderdi.

Vergi dairesi, yaklaşık 7 milyon işlem gerçekleştiren 227.000’den fazla benzersiz kullanıcıyı tespit etti. İşlemlerin toplam değeri yaklaşık 7,8 milyar Yeni Zelanda doları (yaklaşık 4,77 milyar ABD doları) olarak tahmin ediliyor. IRD, tüccarlara sanal varlıkların vergiye tabi olduğunu ve dijital varlıklardan elde edilen gelirleri açıklamazlarsa daha katı önlemler alacağını hatırlattı.

2020 yılında Yeni Zelanda, dijital varlıklara ilişkin yönergeleri güncelledi – bu varlıklar mülkiyet olarak kabul edilmeye başlandı. Bu, kripto varlık ticaretinden elde edilen kazançların vergiye tabi olduğu anlamına geliyor. IRD’nin resmi temsilcisi Trevor Jeffries, bu yıl kripto piyasasının önemli ölçüde büyüdüğünü belirterek, yatırımcıların vergi ödemek için yeterli kaynağa sahip olmaları gerektiğini öne sürdü.

Kripto varlıkların değeri yeni zirvelere ulaştı, bu yüzden faaliyetlerinizin vergilendirilmesi konusunda ciddi düşünmenin tam zamanı. Yatırımcıların vergi yükümlülüklerini hatırlamaları ve vergi ödememenin risklerini göz önünde bulundurmaları gerekir. İnsanların blok zincirinde görünmez olduklarına dair yaygın inanca rağmen, kripto varlık faaliyetlerini tespit etmek için araçlarımız var,” dedi Jeffries.

Bilgi toplamak için kurum, ülke içindeki ve dışındaki borsalarla işbirliği yapıyor. IRD, tüccarların Yeni Zelanda dışında gerçekleştirdiği kripto para işlemleri hakkında daha fazla veri elde etmek amacıyla diğer vergi daireleriyle de çalışıyor.

Yakın zamanda kripto borsası Easy Crypto tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, Yeni Zelanda vatandaşlarının %14’ü şu anda kripto para sahibi ya da geçmişte kripto para sahipliği yapmış durumda, ve %58’i kripto varlık satın almayı planlıyor.