Yield App Platformu, FTX’in Çöküşünden Kaynaklanan Kayıplar Nedeniyle Faaliyetlerini Durdurdu

Yield App ekibi, “hedge fonlarının üçüncü taraf yöneticilerinin FTX’te tutulan varlıklardan kaynaklanan kayıpların farkına varılması” üzerine platformdaki tüm operasyonları durdurdu.

FTX Çöküşünün Ardından

10 Kasım 2022’de Seyşeller merkezli şirketin ekibi, müşterilerine Bitcoin borsasının çöküşünün önemli bir etkisi olmadığını garanti etmişti. Platformun varlıkları, devam eden bir yasal sürecin konusu haline geldi. Kararın “tüm Yield App kullanıcılarına ve paydaşlarına adil ve eşit bir muamele sağlamak için alındığı” belirtildi. Geliştiriciler, müşterilerden sabırlı olmalarını ve “en kısa sürede” ek bilgi yayınlanmasını beklemelerini istedi. Bir kullanıcı, “Aradan iki yıl geçmişken FTX’ten nasıl etkilendikleri çok garip,” diye yorum yaptı.

FTX Alacaklılarının İtirazları

Haziran ayında, Sunil Kavuri’nin başkanlık ettiği bir grup borsa alacaklısı, tazminat planına itirazda bulundu. Plan, müşterilerin %98’inin taleplerinin en az %118’ini almasını öngörüyordu.

FTX Danışman ve Avukatlarına Ödemeler

Daha önce, iflas eden FTX’in danışmanlarına ve avukatlarına onaylanan ödemelerin 500 milyon doları aştığı bildirildi. Haziran ayında, FTX organizasyonu, ABD Vergi Dairesi ile olan 24 milyar dolarlık bir davayı çözüme kavuşturdu.