Zilliqa 2.0 Güncellemesi Hız ve Zincirler Arası İş Birliğini Artırıyor

Zilliqa blok zinciri, 2024 yılının sonlarında ana ağda uygulanacak olan uzun zamandır beklenen 2.0 sürümü güncellemesi için resmi bir belge ve yol haritası yayınladı. Ağın verilerine göre, yeni sürüm platformu daha hızlı, verimli ve diğer blok zincirleriyle uyumlu hale getirmeyi vaat ediyor.

Zilliqa 2.0’ın Yeni Özellikleri

Zilliqa 2.0’ın temelinde, x-shards olarak adlandırılan bir bölümlendirme (sharding) mimarisi yatıyor. Bu özellik, işletmelerin ve geliştiricilerin ihtiyaçlarına göre uyarlanmış özel blok zinciri yetenekleri oluşturmasına olanak tanır, böylece kullanıcılar Zilliqa platformunda diledikleri her şeyi oluşturabilirler. Sharding, performansı ve ölçeklenebilirliği artırmak için blok zincirlerinde ve veritabanı sistemlerinde kullanılan bir yöntemdir. Bu, sistemleri daha verimli hale getirir ve daha fazla işlemi yavaşlamadan gerçekleştirmelerini sağlar.

X-shards’a ek olarak, resmi belgede enerji yoğun “iş ispatı” (Proof of Work) sisteminin yerini alan yeni bir “hisse ispatı” (Proof of Stake) konsensüs mekanizması tanıtılmıştır. Bu değişiklik, ağı daha çevre dostu hale getirirken, son derece hızlı sonuçlandırma ve artırılmış güvenlik sağlar.

Blok süresi de isteğe bağlı olarak ayarlanabilir. Ana ağın kök segmenti için ortalama blok süresi sadece iki saniyedir. Ağ güncellemesi ayrıca x-shards, Zilliqa’nın ana ağı ve Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ile uyumlu diğer blok zincirleri arasındaki etkileşimi kolaylaştıran bir zincirler arası iletişim merkezi içerir.

Zilliqa 2.0, EVM ile uyumlu olup, Solidity gibi dillerde yazılmış akıllı sözleşmeleri çalıştırabilir ve MetaMask gibi popüler cüzdanlarla sorunsuz bir şekilde çalışabilir. Ağ, Scilla’yı desteklemeye devam edecek ve her iki sözleşme dilinin sorunsuz bir şekilde birlikte çalışmasını sağlayacak. Ayrıca, EVM uyumlu hesap soyutlaması gibi özellikler içerecek ve bu da akıllı hesapların kullanılmasına ve gaz ücretleri için tokenlerin kolayca dönüştürülmesine olanak tanıyacak.

Ağın token ekonomisi (tokenomics) de hisse ispatına geçişi desteklemek için güncellendi. Bu değişiklik, tokenlerini stake edenler için cazip ve sürdürülebilir ödüller sağlarken, enflasyonu azaltır.

Zilliqa’daki Kesintiler

Zilliqa’nın resmi belgesi ve yol haritasının yayınlanması, ana ağındaki blok üretimini etkileyen birkaç kesintinin ardından geldi. Ancak, ağın tam işlevselliği geri yüklendi. Aralık 2023’te “blok üretimindeki aksaklıklar” nedeniyle Zilliqa blok zincirindeki günlük işlemler yaklaşık %50 düşerek, 61.000’den 30.906’ya geriledi.